Nakit bulundurmanın belirleyici faktörleri üzerine bir ampirik çalışma
An empirical study on the determinants of cash holdings
- Tez No: 871802
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHA KARAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Çalışmanın amacı Türkiye şirketleri için kurumsal nakit bulundurma ile son yıllarda giderek önem kazanan kurumsal yönetim faktörleri öncelikli olmak üzere nakit bulundurmanın belirleyici faktörleri arasındaki ilişkiyi incelemek ve Türkiye için ekonomi politikalarında belirsizlik yaşanan 2018-2023 döneminin kurumsal nakit bulundurma üzerindeki etkisini araştırmaktır. Çalışma için nakit bulundurma nedenleri ve teoriler üzerine derinlemesine bir literatür taraması yapılmıştır. Çalışmada BIST 100 endeksinde yer alan mali olmayan şirketlerin 2009-2023 dönemine ait yılsonu finansal tablolarından elde edilen verilerle Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yer alan kurumsal yönetim verileri derlenerek oluşturulan panel veri seti kullanılmıştır. Çalışmada nakit bulundurma bağımlı değişken olarak yer alırken nakit bulundurmanın belirleyici faktörleri olan nakit akışı, likidite, büyüklük, kaldıraç, yatırım, karpayı, büyüme, sahip, sahip kimlik, yönetim kurulu (YK) genişlik, YK kadın üye, YK bağımsız üye, YK yabancı üye, YK icracı üye, CEO=YKB bağımsız değişkenler olarak yer almaktadır. Bağımlı değişken ve bağımsız değişkenler arasındaki ilişkiyi araştırmak için sabit etkiler analizinden ve genelleştirilmiş momentler modelinden (GMM) yararlanılmıştır. Regresyon bulguları 2018-2023 ekonomik belirsizlik döneminde nakit bulundurmanın belirgin şekilde arttığını göstermektedir. Kurumsal yönetim faktörleri ile nakit bulundurma arasında literatür için önemli güçlü ve anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Ayrıca, şirketlerin nakit bulundurma düzeyleri üzerinde GMM denkleminde yer alan bağımlı değişkenin gecikmeli değerinin diğer faktörlerden daha fazla etkisi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the relationship between cash holdings and its determinants, with a particular focus on corporate governance factors that have gained increasing importance in recent years, for Turkish companies. The study also examines the impact of the 2018-2023 period of economic uncertainty in Turkey on cash holdings. A comprehensive literature review on cash holding motives and theories was conducted for the study. The study utilizes a panel dataset created by compiling corporate governance data from the Public Disclosure Platform (KAP) with financial data from the year-end financial statements of non-financial companies listed on the BIST 100 index for the period 2009-2023. Cash holdings serve as the dependent variable, while cash flow, liquidity, size, leverage, investment, profitability, growth, institutional ownership, ownership identity, board size, female board members, independent board members, foreign board members, executive board members, and CEO=Chairman, serve as the independent variables. Fixed effects analysis and the generalized method of moments (GMM) are employed to investigate the relationship between the dependent and independent variables. The regression findings indicate that cash holdings increased significantly during the 2018-2023 period of economic uncertainty. Strong and significant relationships between corporate governance factors and cash holdings are identified, consistent with the literature. Additionally, the lagged value of the dependent variable in the GMM equation is found to have a greater impact on companies' cash holding levels than the other factors