Politik ve anti-politik doğruculuk üzerine eleştirel bir inceleme
A critical analysis on political and anti-political correctness
- Tez No: 871840
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR DEDE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Bu çalışma, politik doğruculuk kavramının Amerika Birleşik Devletleri'nde ortaya çıkışından başlayarak anlamına ve sonrasında geçirdiği dönüşüme odaklanmaktadır. En genel anlamıyla dezavantajlı grupları incitecek ve toplumdan dışlanmalarına sebep olacak söz ve davranışlardan kaçınılması şeklinde tanımlanabilecek olan politik doğruculuk, zamanla sağ muhafazakârlarca araçsallaştırılarak kendi politikalarını yürütmelerinin bir vasıtası haline gelmiştir. Hakikatin önemsizleşmesinin ve popülizmin etkisiyle politik doğruculuk ciddi bir anlam kaymasına uğrayarak, seçkinlerin sıradan halkın gündelik yaşamda nasıl konuşacağına müdahale ettiği bir bilgiçlik taslama aracına indirgenmiştir. Politik doğruculuğun bu anlam kayması neticesinde kavramın gerçek anlamı geri planda kalmıştır. Belirli çevreler bunu bilinçli bir şekilde kullanarak, kimlik siyasetine olan tepkilerini ve ayrımcı söylemlerini politik doğruculuğa karşı muhalefetlerinin arkasına gizlemişlerdir. Özellikle Alternatif Sağ hareket, politikalarının merkezine politik doğruculuk karşıtlığını yerleştirmiştir. Sözü edilen bu atmosferden faydalanan Donald J. Trump da anti-politik doğrucu yaklaşımını popülist söyleminin en önemli vurgusu yapmıştır ve politikasının omurgasını politik doğruculuk karşıtlığı üzerine kurmuştur. Bu bağlamda tezin birinci bölümünde politik doğruculuğun tarihsel ve sosyal arka planı ve kavramın geçirdiği evrim ele alınmıştır. İkinci bölümde, kavramı araçsallaştıran anti-politik doğruculuk ve anti-politik doğrucuların ortaya attıkları savlar üzerinde durulmaktadır. Üçüncü bölümde anti-politik doğrucu tezlerin yayılmasına elverişli bir ortam sağlayan hakikatin önemsizleşmesi kavramı tartışma konusu yapılmaktadır. Dördüncü bölümde popülist söylem ve anti-politik doğruculuk arasındaki ilişkisellik ele alınmaktadır. Beşinci bölümde politik doğruculuğa karşı savaş açan Alternatif Sağ hareket incelenmektedir. Altıncı bölümde ise, Donald Trump'ın politika yapma biçiminde politik doğruculuk karşıtlığını nasıl kullandığı tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the emergence of the concept of political correctness in the US, its meaning and its subsequent transformation. Political correctness, which in the most general sense means avoiding words and behaviors that would hurt disadvantaged groups and cause their exclusion from society, has been instrumentalized by right-wing conservatives over time and has become a means for them to carry out their own policies. Under the influence of Post-Truth and populism, political correctness has undergone a serious shift in meaning and has been reduced to a pedantic tool through which elites intervene in how ordinary people speak in daily life. As a result of this shift in the meaning of political correctness, the true meaning of the concept has taken a background. Certain circles have consciously used this to hide their reaction to identity politics and discriminatory discourse behind their opposition to political correctness. In particular, Alternative Right movement has placed the opposition to political correctness at the center of its policies. Taking advantage of this atmosphere, Donald J. Trump has made anti-political correctness the most important emphasis of his populist discourse and has built the backbone of his policy on anti-political correctness. In this context, the first chapter of the thesis discusses the historical and social background of political correctness and the evolution of the concept. The second section focuses on anti-political correctness and the arguments put forward by anti-political correctness that instrumentalize the concept. The third chapter discusses, the concept of post-truth, which provides a suitable environment for the spread of anti-political correctness theses. The fourth chapter, discusses the relationship between populist discourse and anti-political correctness. The fifth chapter examines Alternative Right movement that wages war against political correctness. The sixth section discusses how Donald Trump uses anti-political correctness in his policymaking.