Özel hukukta uyuşmazlık çözümünün dönüşümü
Transformation of dispute resolution in private law
  1. Tez No: 871846
  2. Yazar: KOŞUN ÖZGÜR ÖZBEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MURAT ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışma özel hukukta yeni birer uyuşmazlık çözüm yolu olarak geliştirilen alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemleri olan arabuluculuk ve tahkimin siyasal ve ekonomik arka planını incelemektedir. Arabuluculuk ve tahkim uygulamalarının Türkiye'deki ve dünyadaki gelişimi, yapılan düzenlemeler, hukuk sistemine eklemleniş tarzı, uygulama ve mevzuat tarihsel dönem çerçevesinde ele alınmaktadır. Arabuluculuğun mevcut toplumsal duruma uyum kapasitesi daha yüksek olup anlaşma belgesiyle sözleşme ve ilamın güçlü yönlerini içeren bir hukuk teknolojisi yaratılmıştır. İç tahkim, yönetişim anlayışı altında yargı sistemi dışında bir yargılama alanı yaratmıştır. Milletlerarası ticari tahkim sistemi, ulusal yargıların üzerinde yeni bir yargılama dışı alan yaratmıştır. Tüm bunlar, birçok ülkede benzer süreçlerin neticesinde ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the political and economic background of mediation and arbitration, which are alternative dispute resolution methods developed as new dispute resolution methods in private law. The development of mediation and arbitration practices in Turkey and the world, the regulations made, the way they are integrated into the legal system, practice and legislation are discussed within the framework of the historical period. Mediation has a higher capacity to adapt to the current social situation, and a legal technology that includes the strengths of contract and judgment has been created with the agreement document. Internal arbitration has created a jurisdiction outside the judicial system under the understanding of governance. The international commercial arbitration system has created a new non-judicial area above national jurisdictions. All of these have emerged as a result of similar processes in many countries.