On some best proximity point results via R-functions with application
R-fonksiyonları yardımıyla bazı en iyi yakınlık noktası sonuçları ve uygulaması üzerine
- Tez No: 871861
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ASLANTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matbaacılık, Typography
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
This thesis explores the intricate domains of best proximity point and fixed point theories, structured into five comprehensive chapters. The first chapter introduces the thesis by outlining its motivation and providing essential background knowledge on the relevant mathematical theories. In the second chapter, we delve into the basic terminology, notations, and theorems that underpin our subsequent findings. Our primary contributions are presented in the third chapter, where we introduce a novel class of functions, including R-functions, and develop a new type of R-contraction. We also redefine the P-property and establish new results for best proximity points and fixed points, supported by an illustrative example to showcase the applicability of our results. The fourth chapter concludes the thesis by summarizing our findings and suggesting directions for future research. This work not only contributes to the existing mathematical literature but also opens new avenues for further theoretical and applied investigations.
Özet (Çeviri)
Bu tez, beş kapsamlı bölümde yapılandırılmış olan en iyi yakınlık noktası ve sabit nokta teorilerinin karmaşık alanlarını araştırmaktadır. İlk bölüm, tezin motivasyonunu özetlemekte ve ilgili matematik teorileri hakkında temel bilgiler sağlamaktadır. İkinci bölümde, sonraki bulgularımızı destekleyen temel terimler, notasyonlar ve teoremler ele alınmaktadır. Ana katkılarımız üçüncü bölümde sunulmaktadır; burada R-fonksiyonlarını da içeren yeni bir fonksiyon sınıfı tanıtılmakta ve yeni bir R-kontraksiyon tipi geliştirilmektedir. Ayrıca P-özelliği yeniden tanımlanmakta ve en iyi yakınlık noktaları ve sabit noktalar için yeni sonuçlar ortaya konmaktadır, sonuçlarımızın uygulanabilirliğini sergilemek için bir örnek de sunulmaktadır. Dördüncü bölüm, bulgularımızı özetlemekte ve gelecekteki araştırmalar için yönergeler önermektedir. Bu çalışma, mevcut matematik literatürüne katkıda bulunmakla kalmamakta, aynı zamanda daha fazla teorik ve uygulamalı araştırmalar için yeni yollar açmaktadır.