Gümüşhane ili katı atık tesisindeki süreçlerin gözlem metodu ve L tipi matris risk analizi yöntemi kullanılarak iş sağlığı ve güvenliği açısından incelenmesi
Investigation of the processes in gumushane provincial solid waste facility in terms of occupational health and safety using the observation method and L-type matrix risk analysis method
  1. Tez No: 871864
  2. Yazar: ASLIHAN GÜVENDİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN KÜLEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Accidents
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu tez çalışmasında Gümüşhane ilinde bulunan Katı Atık tesisi üzerinde risk analizi yöntemlerinden gözlem metodu olan Elmeri yöntemi ve L tipi matris 5x5 karar matrisi risk analizi yöntemi kullanılarak risk değerlendirmesi amaçlamaktadır. Katı atık tesislerinin doğru bir şekilde işletilmesi, yönetilmesi, çevresel etkileri azaltmak, sağlık ve güvenlik risklerini minimize etmek büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle bu çalışma tesisin süreçlerini değerlendirerek olası riskleri belirlemek ve uygun önlemlerin alınmasını sağlamak amacıyla gerçekleştirilmektedir. Tez kapsamında Gümüşhane İlindeki katı atık tesisinin işleyiş süreçleri ayrıntılı bir şekilde incelenecektir. Tesiste yer alan katı atık işleyiş süreçleri; atık toplama, taşıma, ayrıştırma, geri dönüşüm ve bertaraf gibi adımları içermektedir. Her bir süreç Elmeri yöntemi ve L tipi matris 5x5 karar matrisi risk analizi yönteminin karşılaştırılası yapılarak belirlenmesi ve değerlendirilmesi için analiz edilmiştir. Tez kapsamında risk analizi için kullanılan L tipi matris genellikle 5x5 boyutlarında bir matristir ve karar verme sürecini yönlendirmek için kullanılır. Bu matris, belirli bir kararın veya projenin risk seviyesini değerlendirmek için kullanılır. Elmeri yöntemi ise tehlike değerlendirmesi, maruziyet değerlendirmesi ve risk değerlendirmesi olmak üzere üç ana bileşenden oluşur. Bu yöntem, katı atık tesisinin potansiyel tehlikelerini tanımlamak, çalışanların ve çevrenin bu tehlikelere maruz kalma düzeyini değerlendirmek ve ortaya çıkan riskleri belirlemek için kullanılır. Bu tezde, Elmeri yöntemi ve L tipi matris 5x5 karar matrisi risk analizi kullanılarak Gümüşhane ilindeki katı tesisinin süreçlerindeki potansiyel riskler belirlenecek ve öncelikle dirilecektir. Ayrıca her bir riskin seviyesini değerlendirmek için uygun kontrol önlemleri önerilecek. Bu önlemler tesisin işleyişinde iyileştirmeler yapılmasını ve risklerin en aza indirilmesini sağlayacaktır. Bu iki yöntemin karşılaştırılma aşamasında işletmeden destek alınarak uygulanacaktır. Sonuç olarak, Gümüşhane ilindeki katı atık tesisinin işleyiş süreçleri iki farklı risk analiz yöntemi kullanarak risk değerlendirmesini iş sağlığı ve güvenliği açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmanın sonuçları tesisin yöneticileri ve ilgili paydaşlar için değerli bir kaynak olabilir ve katı atık yönetiminde daha etkili önlemlerin alınmasına yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it is aimed to evaluate the risk on the Solid Waste facility in Gümüşhane province by using the Elmeri method, which is an observation method, and the L-type matrix 5x5 decision matrix risk analysis method, which are among the risk analysis methods. It is of great importance to operate and manage solid waste facilities correctly, reduce environmental impacts and minimize health and safety risks. Therefore, this study is carried out to evaluate the processes of the facility, identify possible risks and ensure that appropriate precautions are taken. Within the scope of the thesis, the operating processes of the solid waste facility in Gümüşhane Province will be examined in detail. Solid waste processing processes in the facility; It includes steps such as waste collection, transportation, separation, recycling and disposal. Each process was analyzed to determine and evaluate by comparing the Elmeri method and the L-type matrix 5x5 decision matrix risk analysis method. The L-type matrix used for risk analysis within the scope of the thesis is generally a 5x5 matrix and is used to guide the decision-making process. This matrix is ​​used to evaluate the risk level of a particular decision or project. The Elmeri method consists of three main components: hazard assessment, exposure assessment and risk assessment. This method is used to identify potential hazards of a solid waste facility, assess the exposure of workers and the environment to these hazards, and identify emerging risks. In this thesis, potential risks in the processes of the solids facility in Gümüşhane province will be determined and primarily eliminated by using the Elmeri method and L-type matrix 5x5 decision matrix risk analysis. Appropriate control measures will also be recommended to assess the level of each risk. These measures will ensure improvements in the operation of the facility and minimization of risks. During the comparison phase of these two methods, it will be implemented with support from the business. As a result, it is aimed to examine the operating processes of the solid waste facility in Gümüşhane province in terms of occupational health and safety by using two different risk analysis methods. The results of this study can be a valuable resource for facility managers and relevant stakeholders and may help take more effective measures in solid waste management.