Antibacterial activity of fluorinated 3,5'-di-tert butylsalicylaldehyde ligands with palladium and copper complexes against some pathogenic bacteria
Florlu 3,5'-di-tert- bütilsalisilaldehit ligandlarının paladyum ve bakır komplekslerinin bazı patojenik bakterilere karşı antibakteriyel aktivitesi
  1. Tez No: 871873
  2. Yazar: BUSHRA SAEED MUSTAFA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK SÜZERGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Infectious Diseases and Clinical Microbiology, Microbiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Antibiyotiklerin keşfinin sağladığı avantajların ardından bir süre sonra bakterilerde antibakteriyel direncin gelişmesi nedeniyle ilaç direncine dikkat hızla çevrildi. Bu direnç atılımı, enfeksiyon hastalıklarının tedavisi için yeni yollar araştırılmasına yol açtı. Bunlardan biri de metal kompleksleri ile birlikte heyecan verici potansiyele sahip yeni bir antimikrobiyal ilaç sınıfı oluşturabilen Schiff bazları gibi yeni bileşiklerin keşfi oldu. Bu çalışmada, florlanmış 3,5'-di-tert-bütilsalisilaldehit Schiff baz ligandlarının ve bunların paladyum ve bakır komplekslerinin (6 bileşik) Klebsiella pneumoniae, Proteus mirabilis ve Streptococcus pyogenes'e karşı antimikrobiyal aktivitesi test edildi. MTT yöntemi gentamisin ve test edilen her bir bileşiğin MIC₅₀ değerlerini belirlemek için kullanıldı. Bileşikler ve antibiyotik dört konsantrasyonda hazırlandı: 1 μM, 10 μM, 100 μM ve 1000 μM. Bunlar 96 well kültür plakalarına 100 μL bakteri süspansiyonu (0.5 McFarland) ile birlikte eklendi, ardından MTT uygulaması yapıldı ve plakalar 570 nm'de ELISA plaka okuyucu ile okundu. Sonuçlar, gentamisinin K. pneumoniae'ye karşı MIC50 değerinin 1.91 μM, P. mirabilis ve S. pyogenes'e karşı ise 1.92 μM ve 2.09 μM olduğunu gösterdi. Schiff baz bileşiklerinin MIC50 değerleri K. pneumoniae için 10.82 ile 25.44 μM, P. mirabilis için 5.28 ile 11.12 μM, S. pyogenes için 3.11 ile 5.10 μM arasında değişiyordu. Hem P. mirabilis hem de S. pyogenes için en etkili bileşik, sırasıyla 5.28 μM ve 3.11 μM MIC50 değerleri ile (Bis(2,4,6-triflorofenil-3,5-di-tert-bütilsalisilaldiminato) Cu(II)) idi. K. pneumoniae için ise (3,4,5-triflorofenil-3,5-di-tert-bütilsalisilaldiminato) 10.82 μM MIC50 değerine sahipti. Florlanmış Schiff bazları orta ila iyi antibakteriyel aktivite gösterdi. Bileşiklerin bakır komplekslerinin hem gram-negatif hem de gram-pozitif bakteriler üzerindeki etkinliği karşılık gelen ligandlarından daha anlamlıydı.
Özet (Çeviri)
After a while, following the advantages provided by the discovery of antibiotics, attention quickly turned to drug resistance due to the development of antibacterial resistance in bacteria. This breakthrough of resistance led to exploring new ways of treating infectious diseases like the invention of new compounds including Schiff bases with their metal complexes that can create a new class of antimicrobial drugs with exciting potential. In this study, the antibacterial activity of fluorinated 3,5'-di-tert butylsalicylaldehyde Schiff base ligands with their palladium and copper complexes (6 compounds) were tested against Klebsiella pneumoniae, Proteus mirabilis, and Streptococcus pyogenes. The MTT method was used to determine the MIC₅₀ values of gentamicin and each tested compound. The compounds and the antibiotic were prepared in four concentrations: 1 μM, 10 μM, 100 μM, and 1000 μM, and were added to 96-well culture plates with 100 μL of bacterial suspension (0.5 McFarland) followed by MTT application and reading plates by by ELIZA plate reader at 570 nm. The results showed an MIC50 value of 1.91 μM for gentamicin against K. pneumoniae, 1.92 μM, and 2.09 μM against P. mirabilis and S. pyogenes, respectively. The MIC50 values of Schiff base compounds ranged between 10.82 to 25.44 μM for K. pneumoniae, 5.28 to 11.12 μM for P. mirabilis, and 3.11 to 5.10 μM for S. pyogenes. The most effective compound for both P. mirabilis and S. pyogenes was (Bis(2,4,6-trifluorophenyl-3,5-di-tert- butylsalicilaldiminato) Cu(II)) with an MIC50 value of 5.28 μM and 3.11 μM, respectively. While for K. pneumonia it was (3,4,5-trifluorophenyl-3,5-di-tert-butylsalicilaldiminato) with an MIC50 value of 10.82 μM. The fluorinated Schiff bases showed moderate to good antibacterial activities. The effectiveness of the copper complexes of the compounds on both gram-negative and gram-positive bacteria was more significant than their corresponding ligands.