Aile katılımlı etkinliklerin sosyal bilgiler dersinde kullanımı: Uygulamanın öğretmen, veli ve öğrenci gözünden değerlendirilmesi
The use of family participatory activities in social sciences course: Evaluation of the application from the perspective of teachers, parents and students
- Tez No: 871877
- Danışmanlar: PROF. DR. KİBAR AKTIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu araştırmanın amacı, Sosyal bilgiler dersinde“Üretiyorum, Tüketiyorum, Bilinçliyim”ünitesi kapsamında gerçekleştirilecek etkinlik temelli aile katılım çalışmalarının sonuçlarını farklı perspektiflerden değerlendirmektir. Çalışmada, nicel ve nitel araştırma yöntemlerini bir arada kullanan karma yöntem tercih edilmiştir. Karma yöntem desenlerinden ise eşzamanlı iç içe geçmiş tasarım deseni kullanılmıştır.Araştırmanın çalışma grubunu, Sakarya ili Kanarca ilçesinde yer alan bir devlet ortaokulundaki 17 altıncı sınıf öğrencisi ve bu öğrencilerin velileri oluşturmuştur. Çalışma grubu, amaçlı örnekleme yöntemlerinden kolay ulaşılabilir durum örneklemesi ile belirlenmiştir. Araştırmanın veri toplama araçları; veli görüşme formu, öğrenci görüşme formu, veli günlükleri, öğrenci günlükleri, öğretmen gözlem formu ve başarı testinden oluşmaktadır. Nitel verilerin analizinde içerik analizi, başarı testinin analizinde ise kazanım 2 ve 5 değişkenleri hem normal dağılım hem de varyansların homojenliğini karşıladıkları için bağımsız örneklemler t-testi ile; kazanım 3, 4 ve 6 değişkenleri ise varsayımları sağlamadıkları için bağımsız örneklemler t-testinin nonparametrik karşılığı olan Mann-Whitney U testi ile analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlar, aile katılım etkinlikleri ile işlenen Sosyal bilgiler dersinin öğrencilere olumlu yönde katkılar sağladığını ortaya koymuştur. Öğrencilerin ve ailelerin karşılıklı bilgi aktarımı, birlikte öğrenme, deneyim paylaşma, beceri kazanımı, değer kazanımı ve yeni kavramlar öğrenme gibi katkılar sağladığı tespit edilmiştir. Öğrenciler ve veliler, görüşme formlarında aile katılım etkinliklerinin derslerde yer almasının dersleri daha ilgi çekici, etkili ve eğlenceli hale getirdiğini belirtmişlerdir. Ancak araştırmacı ve uygulayıcı konumunda olan öğretmen, planlamanın ve sürecin zaman aldığını ve etkinliklerin uygun konularda yapılması gerektiğini ifade etmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to evaluate the outcomes of activity-based family participation studies conducted within the“Producing, Consuming, and Being Conscious”unit in social studies classes from different perspectives. The study employs a mixed-method approach that integrates both quantitative and qualitative research methods. Among the mixed-method designs, a concurrent embedded design was used. The study group consisted of 17 sixth-grade students and their parents from a public middle school in the Kanarca district of Sakarya province. The study group was determined using the easily accessible case sampling method, one of the purposive sampling methods. Data collection tools for the research included a parent interview form, student interview form, parent diaries, student diaries, teacher observation form, and an achievement test.For the analysis of qualitative data, content analysis was used, while for the achievement test analysis, independent samples t-test was used for learning outcomes 2 and 5, as they met the assumptions of normal distribution and homogeneity of variances. For learning outcomes 3, 4, and 6, which did not meet these assumptions, the Mann-Whitney U test, a nonparametric equivalent of the independent samples t-test, was used. The results obtained from the research revealed that social studies lessons enriched with family participation activities had positive contributions to students. It was found that students and families benefitted from mutual information exchange, learning together, sharing experiences, skill acquisition, value acquisition, and learning new concepts. Students and parents stated in the interview forms that family participation activities in the lessons made the lessons more interesting, effective, and enjoyable. However, the teacher, who was in the position of both researcher and practitioner, noted that planning and process were time-consuming and that activities should be conducted on appropriate topics.