Sosyal bilgiler dersi değer eğitimi etkinliklerinde aile katılımı: Öğretmen görüşleri ve uygulamaları
Family involvement in social studies course value education activities: Teacher opinions and practices
- Tez No: 735891
- Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN DEVECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Sosyal Bilgiler dersinde çocuklara gerçek yaşamda kullanabilecekleri bilgi, beceri ve değerlerin kazandırılması amaçlanmaktadır. Bu kazanıma uygun olarak derslerde kazandırılan bilgi, beceri ve değerler çocukların aileleri tarafından da desteklenmelidir. Aile yaşantısı içinde çocuğun öğrendiklerini sosyal yaşamına aktarabilmesi için Sosyal Bilgiler dersinde değer eğitiminde aile katılımının sağlanması gerekmektedir. Bu araştırmanın amacı, Sosyal Bilgiler dersi değer eğitimi etkinliklerinde aile katılımına ilişkin Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin görüşlerini ve uygulamalarını belirlemektir. Araştırma deseni olarak nitel araştırma desenlerinden temel yorumlayıcı nitel araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcılarını Eskişehir iline bağlı ortaokullarda görev yapan Sosyal Bilgiler öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmıştır. Araştırma verileri nitel veri analiz yöntemlerinden betimsel analiz yöntemi kullanılarak çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda öğretmenler değer eğitiminde aile katılımının önemli olduğunu fakat okullarda değer eğitimine aile katılımı sağlanmadığını ifade etmiştir. Değer eğitimine aile katılımını; uzaktan eğitim, ev etkinlikleri ödevi, araştırma-proje çalışmaları, iletişimi artırma, okulda etkinlik düzenleme, aileleri sınıfa davet etme, belirli gün ve haftalardan yararlanarak sağladıklarını belirtmişlerdir. Değer eğitimi etkinliklerine aile katılımı sağlama konusunda ailelere ve öğretmenlere birtakım görevler düştüğünü ifade etmişlerdir. Öğretmenler, okul-aile iş birliğinin yetersizliği, ailelerin eğitim düzeylerinin düşük olması, ailelerin ve öğretmenlerin bilgi eksikliği, iletişimsizlik, ailelerin vakit ayıramamaları, ailelerin isteksiz davranması, Sosyal Bilgiler ders saatinin az olması, akademik başarıya odaklanma, maddi imkânsızlıklar nedeniyle sorun yaşadıklarını belirtmiştir. Araştırma sonucunda, sonuçlara dayalı olarak uygulamaya ve araştırmaya yönelik çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the Social Studies course, it is aimed to provide children with knowledge, skills and values that they can use in real life. In accordance with this acquisition, the knowledge, skills and values gained in the lessons should also be supported by the families of the children. In order for children to transfer what they have learned in family life to their social life, it is necessary to ensure family participation in value education in the Social Studies course. The aim of this research is to determine the views and practices of Social Studies teachers regarding family participation in value education activities in Social Studies course. The basic interpretive qualitative research design, one of the qualitative research designs, was used as the research design. The participants of the research are Social Studies teachers working in secondary schools in Eskişehir. The data of the research were collected through a semi-structured interview form. Research data were analyzed using descriptive analysis method, one of the qualitative data analysis methods. As a result of the research, teachers stated that family participation is important in values education, but family participation in values education is not provided in schools. Family involvement in values education; They stated that they achieved this by using distance education, homework assignments, research-project studies, increasing communication, organizing activities at school, inviting families to the class, and making use of certain days and weeks. They stated that families and teachers have some duties to ensure family participation in value education activities. Teachers stated that they experience problems due to the inadequacy of school-family cooperation, the low education level of the families, the lack of knowledge of the families and teachers, the lack of communication, the inability of the families to spare time, the reluctance of the families, the low number of Social Studies course hours, the focus on academic success, and financial impossibilities. As a result of the research, various suggestions for practice and research were presented based on the results.