Artırılmış gerçeklik uygulamalarının sosyal bilgiler öğretmen adayları ders başarısına ve 21. yüzyıl becerilerine etkisi
The impact of augmented reality applications on the course achievement and 21st century skills of social studies teacher candidates
- Tez No: 871878
- Danışmanlar: PROF. DR. KİBAR AKTIN, DOÇ. DR. TUĞRA KARADEMİR COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Günümüzde teknolojiye duyulan ihtiyaç artarken, artırılmış gerçeklik (AR) de öğretim materyali olarak kullanılmaktadır. Bu araştırma, sosyal bilgiler öğretmen adaylarının AR uygulamalarıyla 21. yüzyıl öğrenme becerilerini nasıl etkilediğini incelemektedir.“Ön Test-Son Test Kontrol Gruplu Yarı Deneysel Desen”yöntemiyle yapılan araştırmada, deney grubu ve kontrol grubu 2x2 formatında planlanmış, 29 kontrol ve 31 deney grubundan oluşan sosyal bilgiler öğretmen adayları seçilmiştir. Araştırmada,“Artırılmış Gerçeklik Başarı Testi”ve“Kapsamlı 21. Yüzyıl Yeterlilik Testi”ön ve son test olarak kullanılmıştır. Veriler, ANCOVA ve Pearson r analizi ile değerlendirilmiştir. Sonuçlar, AR'nin öğrenci başarısını ve 21. yüzyıl yeterliliklerini anlamlı ölçüde geliştirdiğini, ayrıca AR başarıları ile yeterlilikler arasında orta şiddette pozitif bir korelasyon olduğunu göstermiştir. Bu bulgular, AR uygulamalarının öğretmen adaylarının teknolojiyi etkili kullanma ve eleştirel düşünme becerilerini güçlendirebileceğini işaret etmektedir. Eğitim programları ve destek mekanizmaları ile öğretmen adaylarının AR kullanım fırsatları artırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
As the need for technology grows in today's world, augmented reality (AR) is also being utilized as an instructional material. This study examines how AR applications affect the 21st-century learning skills of social studies teacher candidates. Conducted using a“Pre-Test-Post-Test Control Group Quasi-Experimental Design,”the study involved 29 control group and 31 experimental group social studies teacher candidates, arranged in a 2x2 format. The“Augmented Reality Achievement Test”and the“Comprehensive 21st Century Competency Test”were used as pre-tests and post-tests. The data were analyzed using ANCOVA and Pearson r analysis. The results indicated that AR significantly improved student achievement and 21st-century competencies. Additionally, there was a moderately positive correlation between AR achievements and 21st-century competencies. These findings suggest that AR applications can enhance teacher candidates' effective use of technology and critical thinking skills. Therefore, educational programs and support mechanisms should be developed to increase the opportunities for teacher candidates to use AR.