Identifying transversal skills for developing a culturally responsive EFL teaching habitus via mixed methods research
Kültürlere duyarlı İngilizce öğretim habitusu geliştirmek için gerekli çapraz becerilerin karma yöntem araştırması ile belirlenmesi
  1. Tez No: 871903
  2. Yazar: SEMİH KAYGISIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANİFE AKAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 314
Özet
Farklı kültürel altyapılardan gelen öğrencilerin eğitim öğretim ihtiyaçlarının etkili bir şekilde karşılanması ihtiyacından yola çıkan bu çalışmada göreve yeni başlayan İngilizce öğretmenlerinin kültürlere duyarlı öğretim yapabilmeleri için ihtiyaçlarını ve kültürlere duyarlı İngilizce öğretim habitusu için gerekli olan çapraz becerileri belirlemek amacıyla sıralı keşfedici karma yöntem deseni kullandım. Araştırmanın nicel kısmı kültürlere duyarlı öğretim ihtiyaçlarının düzeylerinin belirlenmesine yönelikken nitel kısım, veri toplama aracını geliştirmeyi, ihtiyaçlara yönelik derinlemesine bir anlayış geliştirmeyi ve çapraz becerileri belirlemeyi kapsamıştır. Rastlantısal küme örnekleme yöntemi kullanarak belirlenen ve Ankara'da göreve yeni başlayan 229 İngilizce öğretmeni araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Çalışmanın esas veri toplama aracı olan açık uçlu sorulardan oluşan Kültürlere Duyarlı İngilizce Öğretim İhtiyaçlarını Vinyet Temelli Belirleme Aracı ve Puanlama Rubriğini geliştirmek için veriler, informal ve bilişsel görüşmelerle toplanmıştır. Veri toplamada ayrıca saha notları, araştırmacı notları ve uzmanlarla odak grup görüşmeleri de kullanılmıştır. Veriler, tümevarımsal içerik analizi ve betimsel istatistikler ile analiz edilmiştir. Ayrıca tespit edilen ihtiyaçlara bağlı olarak çapraz becerileri belirlemek için de beş alan uzmanının katılımıyla bir uzmanlar paneli düzenlenmiştir. Veri toplama ve analiz süreçleri 2022-2024 yılları arasında gerçekleştirilmiştir. Bulgular, İngilizce öğretmenlerinin kültürlere duyarlı öğretim ihtiyaçlarının geniş bir yelpazede olduğunu ortaya koymuştur. Araştırma sonunda Türkiye bağlamına özgü kültürlere duyarlı İngilizce öğretim habitusu geliştirmek için gerekli bir dizi çapraz beceri kültürlere duyarlı değer verme, kültürlere duyarlı bilgi temeli, kültürlere duyarlı öğretim ve kültürlere duyarlı farkındalık olmak üzere dört ana öğretmen öğrenme alanı altında belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Drawing on the need of teaching culturally diverse students, I employ a sequential exploratory mixed methods design to identify novice EFL teachers' Culturally Responsive Teaching (CRT) needs and explore the transversal skills for developing a culturally responsive EFL teaching habitus. The quantitative part of the study is related to identifying the level of CRT needs while the qualitative part involves developing the data collection instrument, delving into the needs, and exploring the transversal skills. Through employing cluster random sampling, the study involves 229 novice EFL teachers in Ankara, Türkiye. The data collection includes informal and cognitive interviews to develop the primary data collection tool and its scoring rubric, Culturally Responsive English Teaching Needs Assessment with Vignettes (CRETNAV), an open-ended survey tool to identify teachers' needs. I also utilise field notes, memos, and focus group interviews with experts. I employ inductive content analysis and descriptive statistics to analyse the data. In addition, a panel of five experts are employed to consult their expertise during the exploration of the transversal skills based on the identified needs. Data collection and analyses procedures occur between 2022 and 2024. Findings reveal a large spectrum of CRT needs of novice EFL teachers. As a result, the study identifies a set of transversal skills necessary for developing a culturally responsive EFL teaching habitus under four major teacher learning zones, namely culturally responsive caring, culturally responsive knowledgebase, culturally responsive instruction, and culturally responsive awareness for developing a culturally responsive EFL teaching habitus within the cultural context of Türkiye.