Estimation of proinflammatory cytokines and biochemical parameters in patients chronic periodontitis with post-radiotherapy head and neck cancer
Radyoterapi sonrası baş boyun kanserli kronik periodonititli hastalarda proinflamatuar sitokinler ve biyokimyasal parametrelerin tahmini
  1. Tez No: 871902
  2. Yazar: AHMED AMER LATEEF LATEEF
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ ADEM, DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAİZAFOON NABEEL NASIF
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
BaĢ ve boyun kanseri (HNC) hastaları radyoterapi sonrası birçok sorunla karĢılaĢır (örn. periodontitis, oral komplikasyonlar, hiposalivasyon ve oral pH değiĢikliği). Bu çalıĢma, HNC'li kronik periodontitis serumlarında Ġnterlökin 1 Beta (IL-1β), Makrofaj Ġnflamatuar Proteinler 1 Alfa (MIPs-1α), Osteoprotegerin (OPG) ve Ürokinaz Tipi Plazminojen Aktivatörünün (uPA) etkisini araĢtırmayı amaçladı. RT sonrası, HNC'siz kronik periodontit ve periodontal olarak sağlıklı (kontrol). ÇalıĢmada ayrıca biyokimyasal testler olarak D3 vitamini, B12 vitamini, kalsiyum, ürik asit, alkalin fosfataz, ferritin ve folat ile Ġnterlökin-6 (IL-6), yüksek duyarlı C reaktif protein (HS- CRP), prokalsitonin (ProCT) de yer aldı. ) risk geliĢimi için proinflamatuar testler olarak. IL-1β, MIPs-1α, OPG ve uPA, enzim bağlantılı immünosorbent tahlili (ELISA) kitleri kullanılarak, biyokimyasal ve pro-inflamatuar parametreler, modern elektrokemilüminesans immünolojik tahlili (eCLIA) kullanılarak belirlendi. Mevcut çalıĢmaya toplam (N=150) katılımcı, RT sonrası CP+HNC (n=50), HNC'siz CP (n=50) ve periodontal olarak sağlıklı, kontrol (n=50) olarak dahil edildi. katılımcılar, incelenen her grupta sırasıyla erkekler (n=40, %80) ve kadınlar (n=10, %20) arasında bölünmüĢtür. Üç grup arasında yaĢ farklılıkları anlamlı değildi (P>0.05).
Özet (Çeviri)
Head and neck cancer (HNC) patients have many problems post-radiotherapy (e.g. periodontitis, oral complications, hyposalivation, and oral pH change). The present study aimed to investigate the influence of Interleukin 1 Beta (IL-1β), Macrophage Inflammatory Proteins 1 Alpha (MIPs-1α), Osteoprotegerin (OPG), and Urokinase- Type Plasminogen Activator (uPA) in sera of chronic periodontitis with HNC post-RT, chronic periodontitis without HNC, and periodontally healthy (control). The study also included vitamin D3, vitamin B12, calcium, uric acid, alkaline phosphatase, ferritin, and folate as biochemical tests, and Interleukin-6 (IL-6), high sensitive C reactive protein (HS-CRP), procalcitonin (ProCT) as pro-inflammatory tests, for risk developing. IL-1β, MIPs-1α, OPG, and uPA were determined by using enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) kits, biochemical and pro-inflammatory parameters by using modern electrochemiluminescence immunoassay (eCLIA). A total of (N=150) participants in the current study, were included CP+HNC post-RT (n=50), CP without HNC (n=50), and periodontally healthy, as control (n=50), the participants were divided among males, (n=40, 80%), and female, (n=10, 20%) in each studied groups, respectively. The age differences were non-significant between the three groups (P>0.05).