Criminal action and autonomous vehicles
Cezai hareket ve otonom araçlar
  1. Tez No: 871912
  2. Yazar: ÖZGÜR EDİRNELİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA BAŞER DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilişim Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Otonom araç kullanımının yaygınlaşması ve sistemlerin daha sofistike hale gelmesi ile, sosyal hayat ve hukuk alanındaki kavramlar açısından uyarlanma ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Bu ihtiyacın giderilmesi, öncelikle otonom sistemlerin işleyişinin anlaşılması ile başlayacaktır. Bu kapsamda otonom sistemlerin işleyişinin yanında, bu kavramın ve kullanımının, hareket, kişilik ve sorumluluk başlıkları altında incelenmesi önem arz etmektedir. Otonom araçların yarattığı bu yeni hususların, ceza hukukunda belirli kavramlara özellikle etki ettiği görülmektedir. Öncelikle ceza hukukunda hareket kavramı olmak üzere, netice, ihmal, özen yükümlülüğü, öngörülebilirlik ve nedensellik kavramlarının, otonom araçlar açısından değerlendirilmesi, ceza hukukunun uygulama alanı açısından önem arz etmektedir. Bu kavramların yanında, otonom araçlar açısından tartışılan statülerden önce, otonom aracın bir eşya/araç nitelendirmesi yerine bir işleyiş olarak nitelendirilmesi de gerekmektedir. Bu kapsamda neticenin, ihmalin ve taksirli sorumluluğun belirlenmesinin yanında, izin verilen risk, objektif isnadiyet ve etik ikilemler konusu da değerlendirmeye dahil edilmiştir. Mevcut ceza hukuku normları, belirli yaklaşımların benimsenmesi ile, otonom araç kullanımından doğan sorumlulukları büyük oranda kapsayabilmektedir. Ancak otonom sistemler geliştikçe ve kullanımı yaygınlaştıkça, yeni yaklaşım ve yeni düzenlemelerin gerekliliği artacaktır. Bu çalışma kapsamında mevcut ve yakın gelecekteki otonom araç işleyişleri açısından, cezai hareket temel alınarak, hareket, kişilik ve sorumluluk ayrımında inceleme yapılmış; bu incelemenin sonunda, benimsenmesi gereken yaklaşım ve gerekli düzenlemeler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
As the use of autonomous vehicles becomes widespread and systems become more sophisticated, the need for adaptation in terms of concepts in social life and law has emerged. Meeting this need will begin with understanding the functioning of autonomous systems. In this context, in addition to the functioning of autonomous systems, it is important to examine this concept and its use under the headings of action, personhood and liability. It seems that these new issues created by autonomous vehicles have a particular impact on certain concepts in criminal law. Evaluating the concepts of consequence, negligence, duty of care, foreseeability, and causality, primarily the concept of action in criminal law, in terms of autonomous vehicles is important in terms of the field of application of criminal law. In addition to these concepts, before the statutes discussed in terms of autonomous vehicles, the autonomous vehicle needs to be characterized as a function rather than an item/vehicle. In this context, in addition to determining the outcome, omission and negligence, the issues of permissible risk, objective attribution and ethical dilemmas are also included in the evaluation. Existing criminal law norms can largely cover the responsibilities arising from the use of autonomous vehicles, by adopting certain approaches. However, as autonomous systems develop and their use becomes widespread, the necessity of new approaches and new regulations will increase. Within the scope of this study, an examination will be made in terms of current and near future autonomous vehicle operations, based on criminal action, and distinguishing between movement, personhood, and liability; at the end of this review, the approach is adopted and the necessary regulations are determined.