Antibacterial effects of chlorine bromine and methyl bearing Schif base derivatives on P. mirabilis, S. pyogenes and K. pneumoniae
Klor brom ve metil taşıyan Scif baz türevlerinin P. mirabilis, S. piyogenes ve K. pneumoniae üzerindeki antibakteriyel etkiler
  1. Tez No: 871972
  2. Yazar: ZAINAB MOHAMMED KHUDHUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK SÜZERGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Schiff bazları koordinasyon kimyası alanında önemli ligand sınıfıdır. Schiff bazları biyolojik aktivitelerinden dolayı çok çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Çoğu antibiyotiğe dirençli üç patojen mikroorganizma türü Proteus mirabilis, Streptococcus pyogenes ve Klebsiella pneumoniae üzerindeki etkilerini incelemek için yapay klor brom metil Schiff bazları kullandık. Bileşikler etanol içinde çözüldükten sonra, 96 oyuklu kültür plakalarına üçlü sırayla (1 uM, 10 uM, 100 uM ve 1000 uM) eklendi. Aynı gentamisin konsantrasyonları pozitif kontrol olarak görev yaptı. Besleyici sıvı besiyeri için 0,5 McFarland standartlarına göre ayarlama yapıldıktan sonra her kuyucuğa 100 µL bakteri süspansiyonu eklendi ve 37 °C'de inkübe edildi. Kuluçka süresi dört saat sürdükten sonra, her kültür kuyucuğuna 250 uM konsantrasyonda 10 uL MTT çözeltisi dozu verildi. Canlı bakterilerin ürettiği formazan daha sonra DMSO eklenerek çözüldü. K. pneumonia'ya karşı gentamisin için MIC50 2,6 µM iken P. mirabilis ve S. Pyogenes için sırasıyla 2,59 ve 2,26 idi,570 nm'de bir ELIZA mikroplaka okuyucusu kullanarak kültür plakalarının her bir kuyusunun optik yoğunluğunu (OD) ölçtük. Her bileşik için MIC50 değerleri doğrusal regresyon analizleri uygulanarak belirlendi. Sonuç olarak Streptococcus piyogenes'e karşı MIC50 değerleri 6,27 ila 38,00 µM arasında değişti. SB bileşiklerinin Proteus mirabilis'e karşı etkinliği 7,59 ile 32,60 µM arasında değişirken, Klebsiella pneumoniae için MIC50 değeri 19,80 ile 80,90 µM arasındaydı. Farklı hücresel yapılarına bağlı olarak Bileşik ligandların bu bakteriler üzerinde farklı etkileri olmuştur.
Özet (Çeviri)
Schiff bases are crucial class of ligands in the field of co-ordination chemistry. Schiff bases have been employed in treating a wide range of diseases because of their biological activity. We employed artificial chlorine bromine methyl bearing Schiff bases to study their effects on three strains of pathogenic microorganisms Proteus mirabilis, Streptococcus pyogenes and Klebsiella pneumoniae resistant to most antibiotic. After dissolving the compounds in ethanol, they were added in triple order 1 µM, 10 µM, 100 µM, and 1000 µM to 96-well culture plates. The same concentrations of gentamicin served as positive controls. Following adjustment to the 0.5 McFarland standards for the nutrient broth, 100 µL of bacteria suspension was added to each well and incubated at 37 °C. Once the incubation period had lasted for four hours, each culture well received a dose of 10 µL of MTT solution at a 250 µM concentration. The formazan produced by live bacteria was then dissolved by adding DMSO. The MIC50 for gentamicin against K. pneumoniae was 2.6 µM, while for P. mirabilis and S. pyogenes was 2.59 and 2.26 respectively. We measured the optical density (OD) of each well of culture plates by using an ELIZA micro-plate reader at 570 nm. MIC50 values for each compound were determined through the application of nonlinear regression analyses as a result, the MIC50 values against Streptococcus pyogenes varied from 6.27 to 38.00 µM. While the effectiveness of SB compounds against Proteus mirabilis ranged from 7.59 to 32.60, µM. However, the MIC50 for Klebsiella pneumoniae was between 19.80 and 80.90 µM. Based on their different cellular structure the compound ligands had effects differently on these bacteria.