Voleybolcularda pliometrik antrenmanların anaerobik güç ve dikey sıçrama parametrelerine etkisi
Effect of plyometric training on anaerobic power and vertical jump parameters in volleyball players
  1. Tez No: 871973
  2. Yazar: MEHMET KARASU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu araştırmada 2. Lig voleybol oyuncularında seçilmiş hareketlerden oluşan pliometrik antrenmanın anaerobik güç ve dikey sıçrama parametrelerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya toplamda 15 erkek voleybol oyuncusu katılmıştır. Katılımcıların yaş, boy ve kilo ortalamaları sırasıyla şu şekildedir; ön test için, yaş: 21,2±1,2, 179,5±3,44, 72.8±2.8 son test için; yaş ve boy oranları aynı kalıp kilo: 71,2±2,3 olarak bulunmuştur. Katılımcılara aktif sporcu oldukları için pliometrik antrenmana adaptasyon süresi eklenmeden branşa yönelik seçilmiş özel hareketlerden oluşan 8 haftalık pliometrik antrenman uygulanmıştır. Sporcuların ön testleri yapıldıktan hemen sonra 8 haftalık pliometrik antrenman uygulanmış son antrenmanın hemen ardından son testleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effect of plyometric training consisting of selected movements on anaerobic power and vertical jump parameters in 2nd League volleyball players. A total of 15 male volleyball players participated in the study. The average age, height and weight of the participants are as follows; for pretest, age: 21.2±1.2, 179.5±3.44, 72.8±2.8 for posttest; Age and height ratios remained the same and weight was found to be 71.2±2.3. Since the participants were active athletes, an 8-week plyometric training consisting of special movements selected for the branch was applied without adding an adaptation period to the plyometric training. Immediately after the preliminary tests of the athletes, 8-week plyometric training was applied and the final tests were carried out immediately after the last training. In both tests, the values obtained with measurements such as vertical jump, anaerobic power, body fat percentage and body mass index were compared and a statistically significant difference emerged between the pre-test and post-test (p < 0.05). It is seen that the applied training creates significant differences in the athletes' peakpower, drop jump, vertical jump and stiffness parameters. The Shapiro-Wilk test was used to assess normality of the data and the Levene test was used to assess homogeneity of variances. A dependent two-sample t-test was applied to determine the differences between the pre-test and post-tests taken before and after the exercise program within the group.