Astımlı çocuklarda blok flüt ile nefes egzersizinin solunum fonksiyon testleri üzerine etkisi
The effect of block flute breathing exercise on pulmonary functiontests in children with asthma
  1. Tez No: 872001
  2. Yazar: GÜLHAN ATAKUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR BOSTANCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Astım çocukluk çağının en sık kronik hastalığı olup, havayollarının kronik inflamasyonu ile karakterizedir. Astımın tanı ve takibinde Solunum Fonksiyon Testleri (SFT) önemli rol oynarlar. Astımda ilaç tedavi yöntemleri dışında solunum egzersiz tekniklerinin de faydalı olduğu birçok çalışmada gösterilmiştir. Çalışmamızda 1 ay süre ile yapılan diyafram egzersizinin astım ve kontrol gruplarında SFT üzerine etkisini araştırdık. Metod: 10 yaş ve üzeri astımı olan ve kontrol grubu için akut ve kronik hastalığı olmayan sağlam çocukları çalışmaya dahil ettik. Çocuklara, 20 dakika süren, görsel temaları da içeren, diyafram egzersizi ve blok flüt ile üfleme çalışması öğretildi. Bir ay süre boyunca, günde 15 dakika, bu egzersizin evde uygulanması istendi. İlk görüşmede SFT sonuçları kayıt altına alındı ve 1 ay sonraki SFT sonuçları ile karşılaştırıldı. Hasta ve kontrol grubunun cinsiyet, vücut ağırlığı, boy, vücut kitle indeksi (VKİ), bel çevresi, bel çevresi persentili, ilaç kullanma durumu, atopi durumu, spor yapma durumu, anket olarak kayıt altına alındı. Elde edilen veriler Scientific Package for Social Science (SPSS) Paket programı (Version 15,Chicago IL, USA, 2015) kullanılarak analiz edildi. Bulgular: Astımlı hastalarda blok flüt ile uygulanan diyafram egzersizinin solunum fonksiyon testleri üzerine etkisi olmadığı görüldü (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Background: Asthma is the most common chronic disease of childhood and is characterized by chronic inflammation of airways.Pulmonary function tests are important for the diagnosis and monitoring of asthma. Except asthma drug treatment has been shown in many studies to be beneficial in the breathing exercise techniques. In our study , we investigated the effect of SFT in the first months of the diaphragm made with exercise-induced asthma and control groups. Method: 10 years and older with asthma and a control group of non- acute and chronic diseases for children have included robust study. Children , lasting 20 minutes , including a visual theme , diaphragm exercises, and block flute was taught by blowing work. During one month , 15 minutes per day , were asked to implement this exercise at home. PFT results were recorded in the first meeting and next PFT results were compared with the first month . Patients and control group sex , body weight , height, body mass index ( BMI) , waist circumference, waist circumference percentile , drug use status, atopy status, sport participation , were recorded in the survey. The resulting data , the Scientific Package for Social Science (SPSS) software package ( Version 15 , Chicago, IL , USA , 2015) were analyzed using . Results: Asthma patients treated with block flute in the diaphragm exercise , showed no positive or negative effect on pulmonary function tests ( p> 0.05). Asthmatic patients revealed that waist circumference and waist circumference percentiles were higher than the control group (p < 0.05).