The green sukuk as a sustainable solution to the lingering Nigeria electricity power system
Devam eden Nijerya elektrik enerjisi sistemine sürdürülebilir bir çözüm olarak yeşil sukuk
- Tez No: 872000
- Danışmanlar: PROF. DR. MONZER KAHF
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Temiz enerji çağrısının, Birleşmiş Milletler ve Dünya Bankası gibi uluslararası kuruluşlar için büyük bir görev haline geldiği, yeşil enerji kaynaklarına olan küresel çağrı göz önünde bulundurulmaktadır. Bu durum, yeşil kaynaklar için finansmanın sırasıyla SDG 7, SDG 12 ve SDG 13 ile uyumlu olmasını sağlamıştır. Yeşil finansman, İslami Şeriat'ın tüm yönleriyle toplum odaklı, kalkınma ve toplum dostu finansman biçimlerini önceliklendirdiği ile de uyumludur. Bu çalışma, Nijerya'da devam eden elektrik enerjisi kesintilerine çözüm sunmayı amaçlamakta ve bu çözüm, üç Ijarah Yeşil Sukuk finansman modelinin geliştirilmesi yoluyla önerilmektedir. Çalışmanın ilk iki bölümü, Nijerya'daki enerji sektörünün geçmiş ve mevcut kapasitelerini; üretim tesisleri, iletim kanalları, dağıtım şirketleri ve sektöre sağlanan çeşitli iç ve dış finansmanları incelemiştir. Takip eden bölümler, hem hükümet hem de kamu sektörleri tarafından yapılan çeşitli Sukuk ihracatlarını tartışmış ve tümünün ihracat, performans ve genel etki açısından %100 başarılı olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca, çalışmada enerji sektörü kredileri ve bunların hizmet maliyetleri de değerlendirilmiş, sektördeki büyük mali harcamalara rağmen düşük verim alındığı belirtilmiştir. Bununla birlikte, farklı sektörlerden katılımcılarla yapılan mülakatlar, katılımcıların etik bir finansman yoluyla sürekli elektrik enerjisi için ödeme yapmaya olan ilgisini göstermiştir. Yeşil Sukuk finansmanı, Nijerya'daki enerji sektörü sorunlarına bir çözüm olarak değerlendirilmekte ve federal veya eyalet hükümetleri tarafından çeşitli topluluklara ve nüfusa güneş enerjisi sağlamak üzere kullanılacak üç Ijarah Sukuk modeli önerilmektedir. Üçüncü model bireyselleştirilmiş güneş sistemi için mülkiyetle sonuçlanan bir Ijarah kiralama şeklindedir. Güneş Sukuk'u, bireysel hane halkı, vi üreticiler, işletmeler, hastaneler, okullar vb. hizmet vermek üzere tasarlanmış güneş çiftliği ve bireyselleştirilmiş güneş sistemi şeklinde geliştirilmiştir. Sukuk yatırımı, projenin geliştirilmesinde kullanılacak fonları sağlayan yatırımcılar tarafından abone olunur ve bunlar kira şeklinde yıllık getiriler alırlar. İhraç eden hükümet, 'Kiraya Veren' olarak bir SPV kaydettirir ve bu SPV, model I, II ve model III'te güneş çiftliği geliştirme ve güneş sistemi kurulum projelerini yürütecek olan bir hükümet kurumu ve güneş sistemi üreticisini geliştirici olarak atar. Kiraya Veren, tüm modellerde elektrik tüketimi için ödeme yaparken, bireyselleştirilmiş güneş sistemi durumunda kısmi mülkiyet için de ödeme yapar. Getiriler, kira ödemeleri ve bireyselleştirilmiş güneş sisteminin mülkiyetinin kısmi ödemesi olarak yatırımcılara dağıtılır. Yapılan bir hipotez çalışması, güneş elektriğinin tüketim ve edinim maliyetinin ülkedeki geleneksel güç sisteminden çok daha ucuz olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The global call for clean energy through green sources of power has been the major task for international agencies such as the United Nations and even the World Bank. This has made financing for Green sources being in alignment with SDG 7, SDG 12 and SDG 13 respectively. The Green financing again aligns with Islamic Shari'ah which prioritizes developmental, community and society friendly form of financing in all its ramifications. This study is aimed at offering solution to the lingering electricity power failure in Nigeria which is proffered through the development of 3 Ijarah Green Sukuk models of financing. The study reviewed the past and present capacities of the power sector in Nigeria in terms of generation plants, transmission channel, distribution companies along with the various internal and external financing that was deployed to the sector. The discussion covered the various Sukuk issuances in the country done by both government and public sectors which all came out to be 100% successful in issuance, performance and overall impact. An evaluation of the power sector loans and their cost of servicing was also overviewed in the study, pointing out to huge financial expenditures in the power sector with low-yielding results. However, interviews were conducted for respondents in different sectors which showed their interest in paying for constant electricity power through an ethical means of financing. The Green Sukuk financing is then considered as a solution to the power sector problems in Nigeria and 3 models that are all Ijarah Sukuk models to be used by the either the federal or state governments respectively in providing solar power to their various communities and populace with the third model being Ijarah lease that ends with ownership for individualized solar system. The solar Sukuk is developed in the iv form of solar farm and individualized solar system in such a way that it could be geared towards servicing individual household, manufacturers, businesses, hospitals, schools, etc. The Sukuk investment is subscribed to by investors who provide the funds to be used in development of the project of which they receive annual returns in form of rents. The issuing government which becomes the 'Lessor' registers an SPV which appoints a developer that happens to be a government agency and manufacturer of solar system to execute the project of solar farm development in model l, ll and solar system installation in model lll. The Lessor then pays for electricity consumption in the case of all the models, while also paying for part-ownership in the case of the individualized solar system. The returns are distributed to investors as payment of rents and part-payment for ownership of the individualized solar system. A hypothesis carried out also shows that the cost of consumption and acquisition of solar electricity is far cheaper than that of the traditional power system in the country.