The conceptual design and implementation of a knowledge management system for collaborative data science
Veri biliminde iş birliği için bir bilgi yönetim sisteminin kavramsal tasarım ve uygulaması
  1. Tez No: 872012
  2. Yazar: UTKU CİVELEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PEKİN ERHAN EREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Dokümantasyon ve Enformasyon, Information and Records Management, Documentation and Information
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Yeni sanayi devrimi büyük ölçüde dijital dönüşüme bağlıdır. Şirketler, rekabet avantajı elde etmek veya mevcut konumlarını korumak için dijital teknolojilerin yardımıyla iş süreçlerini iyileştirmeye veya yeniden tasarlamaya çalışmaktadır. Dijital dönüşümün en etkileşimli alanı, birden çok ortak arasında uzun süreli aktif bir iş birliğini gerektirdiği için veri bilimidir. Veri bilimciler, analiz edilecek verilerin yapısını ve ortamını anlamak için alan uzmanlığı ararlarken, şirketlerin çalışanları ve yöneticileri, kuruluşlarının analitik yetenek ve fırsatlarından yararlanmak için veri bilimi kavramları ve örnek kullanım durumlarıyla ilgilenir. Bu nedenle, iş birliğinin ve bilgi paylaşımının boyutu, veri bilimi projelerinin başarısını etkiler. Mevcut literatür, kuruluşlara bu kapsamda yardımcı olacak kapsamlı bir çözüm önerme konusunda kısıtlıdır. Bu tez, bu önemli zorlukların üstesinden gelme amacıyla, kuruluştaki veri bilimi faaliyetlerini birleştirmek için bir bilgi yönetim sistemi olan CoDS (İş birliği için Veri Bilimi Çerçevesi) kavramsal tasarımını ve uygulamasını sunmaktadır. CoDS, (i) devam eden projelere aracılık etmek ve bunları ölçeklendirmek, (ii) paydaşlar arasında bilgi transferini zenginleştirmek, (iii) yeni ürünlerin tasarlanmasını kolaylaştırmak ve (iv) yeni çalışanların veya geliştiricilerin projelere katılımını desteklemek için iş ayrıntılarının, verilerle ilgili bilginin, modelleme prosedürlerinin ve çözümleri devreye alma adımlarının paylaşıldığı bir platform sunar. Bu tez kapsamında bir çalışma vakası oluşturulmuş ve platformun oluşturulma kolaylığı, kullanışlılığı, çekiciliği ve anlaşılırlığı değerlendirmiştir. Dolayısıyla, bu çalışma, bir kuruluştaki tüm paydaşların iş birliğine yönelik bir veri bilimi bilgisi yönetim sistemi oluşturmak için yeni bir yapı ve yol haritası önermektedir.
Özet (Çeviri)
The new industrial revolution heavily depends on digital transformation. Companies strive to ameliorate or redesign their business processes with the help of digital technologies to preserve or attain competitive advantage. The most interactive field of digital transformation is data science, as it entails a longtime active collaboration among multiple partners. On the one hand, data scientists seek domain expertise to understand the structure and environment of the data to be analyzed. On the other hand, business users and managers take pains with data science concepts and sample use cases to exploit analytical capabilities and opportunities in their organizations. To this end, the extent of collaboration and knowledge share affects the success of data science projects. Nevertheless, the existing literature is dramatically limited in proposing a comprehensive solution to assist organizations in this scope. This thesis presents the conceptual design and implementation of CoDS (Collaborative Data Science Framework), a knowledge management system for consolidating data science activities in an enterprise, to address these important challenges. The CoDS presents a platform on which business details, data-related knowledge, modeling procedures, and deployment steps are shared for (i) mediating and scaling ongoing projects, (ii) enriching knowledge transfer among stakeholders, (iii) facilitating ideation of new products, and (iv) supporting the onboarding of new employees and developers. A case study is formed to evaluate its ease of creation, usefulness, attraction, and comprehensibility. Accordingly, this study proposes a novel structure and a roadmap for creating a data science knowledge management system for the collaboration of all stakeholders.