Comparison of worksheet-based and digital game-based vocabulary exercises in terms of vocabulary retention and intrinsic motivation
Çalışma kağıdı temelli ile dijital oyun tabanlı kelime alıştırmalarının kelimelerin hafızada kalıcılığı ve içsel güdülenme bakımından kıyaslanması
  1. Tez No: 872018
  2. Yazar: HASAN ALİ ŞAHİNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAT ATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Kelime öğrenme ve akılda tutma için eğitimcilerin şu ana kadar etkili bir şekilde kullandığı iki teknik, oyunlaştırma unsurlarını içeren dijital oyun tabanlı kelime alıştırmaları ve çalışma kâğıdı temelli alıştırmalardır. Yabancı dil olarak İngilizce eğitiminde kelimelerin hafızada tutulmasının ve motivasyonun önemi yadsınamaz. Kâğıt alıştırma sayfaları, öğrenme ve kelimelerin hafızada kalıcılığını geliştirmede etkili bir teknik olarak hizmet etmektedir. Öte yandan, günümüzün“dijital yerlilerinin”gelişen öğrenme tercihleri ve karşılaştıkları kelimelerin hafızada tutulmasındaki gibi zorluklar, teknolojinin ve dijital tabanlı oyunlaştırılmış kelime bilgisi alıştırmalarının dil öğretimine entegre edilmesinin öneminin altını çizmiştir. Temel olarak, bu çalışma, Memrise ve Easy Notecards adlı iki platformu kullanan dijital oyun tabanlı kelime alıştırmalarının, çalışma kâğıdı temelli alıştırmalarla kelimelerin hafızada tutulması ve kelime egzersizleri yapmaya ilişkin içsel güdülenme üzerindeki potansiyel etkilerini keşfetmeyi ve karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Araştırma bir devlet üniversitesinin Yabancı Diller Yüksekokulu'nda gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar hazırlık okuluna kayıtlı Yabancı dil olarak İngilizce öğrenen Türk öğrencilerinden oluşmaktadır. Son modül olan B2 seviyesini tamamlayamayan katılımcılar, eğitimlerine devam etmek için Yaz Okulu programında eğitim görmekteydiler. Kontrol grubu (n= 19) ve deney grubu (n= 25) olmak üzere iki ayrı grubu inceleyen çalışma, dijital oyun tabanlı alıştırmaların ve çalışma kağıtlarının kelimelerin hafızada kalıcılığı ve içsel güdülenme düzeyleri üzerindeki potansiyel etkisini kavramayı amaçlamaktadır. Metodolojik olarak çalışma, hem kontrol hem de deney gruplarıyla, ön test ve son testten oluşan yarı deneysel bir tasarım kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya 4 haftalık bir süre boyunca İngilizce hazırlık programına kayıtlı 44 B2 düzeyindeki öğrenci (23 erkek, 21 kadın) katılmıştır. Veri toplama aracı olan 'Kelimelerin Hafızada Kalıcılığı Testi' ve 'Alıştırmaları Yapmaya İlişkin İçsel Güdülenme Envanteri' sonuçları, her iki grup için de kelimelerin hatırlanmasıyla ve güdülenmeyle ilgili önemli bir iyileşme ortaya koymaktadır. Ancak, çalışmada dijital oyun tabanlı ve çalışma kâğıdı temelli alıştırmaların son test skorları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır; bu, her iki yaklaşımın da benzer etkililiğini göstermektedir. Öte yandan, içsel güdülenme envanteri, her iki grup için de orta seviyede olumlu yönde bir motivasyon artışı göstermekte olup, dijital oyun tabanlı alıştırmaların stres seviyelerini azaltma konusunda potansiyel avantajlar gösterdiğini ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, çalışmanın bulguları, dijital oyun tabanlı ve çalışma kâğıdı temelli kelime alıştırmalarının, yabancı dil eğitiminde kelime öğreniminde hem içsel güdülenmeyi teşvik eden hem de kelimelerin hafızada tutulmasını destekleyen etkili bir öğretim yöntemi olarak kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Two techniques for vocabulary learning and retention that educators have effectively utilized thus far are digital game-based vocabulary exercises, which incorporate elements of gamification, and worksheet-based vocabulary exercises. The significance of vocabulary retention and motivation is undeniable in English as a foreign language (EFL) education. Paper worksheets have served as an effective technique for learning and enhancing vocabulary retention. On the other hand, the evolving learning preferences of today's“digital natives”and the challenges they encounter, such as difficulties in vocabulary retention, have underscored the importance of integrating technology and digital game-based vocabulary exercises into language teaching. In essence, the study aims to explore and compare the potential effects of digital game-based vocabulary exercises, utilizing two platforms, Memrise and Easy Notecards, with those of worksheet-based exercises, on vocabulary retention and intrinsic motivation regarding doing vocabulary exercises. The study was conducted at the School of Foreign Languages of a state university. The participants consisted of Turkish EFL students enrolled in the preparatory school. Participants who could not complete the final module, B2, were studying in the Summer School program to continue their studies. The study, which focuses on two distinct groups, the control group (n= 19) and the experimental group (n= 25), aims to comprehend the potential impact of digital game-based exercises and worksheets on vocabulary retention and intrinsic motivation levels. Methodologically, the study was conducted using a quasi-experimental design with both control and experimental groups, employing a pre-test and a post-test. The study involves 44 B2 level students (23 male, 21 female) enrolled in an English preparatory program over a 4-week period. The results of the 'Vocabulary Retention Test' and 'Intrinsic Motivation Inventory Regarding Doing Exercises', which are data collection tools, indicate a significant improvement in both groups in terms of vocabulary retention and intrinsic motivation. However, statistically significant differences in post-test scores between digital game-based and worksheet-based exercises were not found, suggesting similar effectiveness for both approaches. On the other hand, the intrinsic motivation inventory regarding doing exercises indicates a moderate increase in positive motivation for both groups and suggests potential advantages of digital game-based exercises in reducing stress levels. In conclusion, the findings of the study demonstrate that both digital game-based and worksheet-based vocabulary exercises can be used as effective instructional methods in foreign language education, promoting both intrinsic motivation and supporting vocabulary retention.