Examination of the co-parenting competencies of uncontested and contested divorce
Anlaşmalı ve çekişmeli boşanmış kişilerin birlikte ebeveynlik yapabilme yeterliliklerinin incelenmesi
- Tez No: 872019
- Danışmanlar: PROF. DR. ABBAS TÜRNÜKLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Psikoloji, Law, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anlaşmazlık Çözümü Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 268
Özet
Mevcut çalışmada anlaşmalı ve çekişmeli olarak boşanmış kişilerin birlikte ebeveynlik deneyimleri ve algıları karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Çalışma, nitel bir çalışma olup hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme soruları üzerinden, katılımcılarla görüşülmüştür. Katılımcılar anlaşmalı veya çekişmeli olarak boşanmış, 0-18 yaş aralığında çocuk sahibi, 24 ebeveyndir. Araştırma verileri sekiz kategoride incelenmiştir. Sonuçlar, anlaşmalı boşanmış ebeveynlerin birlikte ebeveynlik yapmaya daha yatkın olduklarını göstermektedir. Boşanma sonrasında, anlaşmalı boşanmış ebeveynlerin iletişim ve etkileşimlerinin çekişmeli boşanmış ebeveynlere göre daha olumlu olduğu görülmektedir. Anlaşmalı boşanmış ebeveynlerin, birbirlerine karşı daha destekleyici ve işbirlikli davranışlar sergilediği söylenebilir. Çekişmeli boşanmış ebeveynlerde ise, daha fazla oranda, çatışma ve üçgenleşme tespit edilmiştir. Son olarak, anlaşmalı boşanan ebeveynlerin çocuklarının, boşanma sonrası sürece daha kolay uyum sağladıkları; çekişmeli boşanmış ebeveynlerin çocuklarının ise boşanma sonrasında daha fazla oranda, psikolojik ve psiko-somatik etkiler yaşadıkları söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study comparatively examines the co-parenting experiences and perceptions of uncontested and contested divorcees. The study is a qualitative study, and the participants were interviewed through semi-structured interview questions. The participants were 24 parents with children between the ages of 0-18, who were divorced by uncontested or contested divorce. The research data were analyzed in eight categories. The results show that divorced parents with uncontested divorce are more prone to co-parenting. After divorce, the communication and interactions of uncontested divorced parents are observed to be more positive than those of contested divorced parents. It can be said that uncontested divorced parents exhibit more supportive and cooperative behaviors towards each other. On the other hand, conflict and triangulation were detected at a higher rate in parents with contentious divorce. Finally, it can be said that children of uncontested divorced parents adapt to the post-divorce process more easily, whereas children of contested divorced parents experience psychological and psycho-somatic effects at a higher rate after divorce.