Deneysel kolon tümörü modelinde manyetik alan etkisi ve etkileşimde beta-katenin rolü
Influence of magnetic fields on experimental colon tumor model and effect of beta-catenin interaction
- Tez No: 365271
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNAYA KALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Hücre adezyon molekülleri, hücreler arasındaki fiziksel teması sağlayarak embriyogenezis, morfogenezis, inflamatuar cevap, hemostazis ve diferansiasyon gibi birçok fizyolojik süreçte rol alan molekül grubudur. Katenin ailesi üyeleri, hayvanlar aleminde yaygındır ve genellikle hücrede, kaderinler ile birlikte adezyon boşluklarında bulunurlar. Bu ailenin üyelerinden olan beta-katenine ait fonksiyon bozuklukları ve mutasyonlar, aralarında kanserin de bulunduğu birçok hastalıkta rapor edilmiştir. Beta-katenin proteinin hücre sitoplazmasında birikmesi sonucu, kontrolsüz hücre bölünmesine yol açan bir dizi transkripsyon faktörü aktifleşir. Sinüsoidal manyetik alanlar (SMA) üzerine yapılan epidemiyolojik ve deneysel araştırmalar, bu tür alanların sahip oldukları şiddete ve frekansa göre kanser gelişimini tetikleyebileceğini göstermiştir. Bu sebeple 2002 yılında Uluslararası Kanser Araştırma Merkezi (IARC) tarafından 2B (muhtemelen kanserojen) sınıfında tanımlandı.Yapılan arşiv çalışmamızda parafin bloklara gömülü 50Hz sinüsoidal manyetik alan etkisi atında, N-Nitroso-N-methylurea (MNU) ile deneysel olarak geliştirilmiş sıçan kolon tümör dokuları kullanıldı. Örnekler kontrol grubu, SMA grubu, MNU grubu ve SMA+MNU grubu olmak üzere 4'e ayrıldı. Gruplar arasında beta-katenin genin ekson 3 bölgesi karşılaştırıldı. Sonuç olarak gruplar arasında bu bölgeye ait hiçbir fark bulunamadı. Bu sonuçlara göre, MNU ile oluşturulan kolon tümörü modelinde sinüsoidal manyetik alanların tümör gelişiminde incelenen bölge açısından hiçbir etkisi olmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Cell adhesion molecules are an essential molecule group that features in embryogenesis, morphogenesis, inflammation, homoestasis and cell differention by establishment of physical contact between the cells. Catenin protein family members are widespread through animal kingdom and they are located in cell adhesion junctions with cadherins. Mutation or function loss of beta catenin -which is a member of the catenin protein family- is reported in many diseases including cancer. With the accumulation of beta catenin protein in cytoplasm a series of transcription factors, which leads uncontrolled cell proferilation are activated. Epidemiological and experimental studies on sinusoidal magnetic fields suggests that, these fields may lead to cancer progression depending on strength and frequency of the subjected field. Therefore magnetic fields are classified as group 2B (possibly carcinogen) by IARC at 2002.In our archive study we used rat colon tumor model induced by N-Nitroso-N-methylurea (MNU) under the influce of 50 Hz magnetic field. Animal samples are divided on 4 groups control group, SMA group, MNU group and SMA+MNU group. Exon 3 region of beta-catenin gene is investigated in all groups. As a result we did not see any difference between the groups. According to these results sinusoidal magnetic fields has no effect on MNU induced colon tumors in terms of investigated exon 3 site of beta-catenin gene.