Hüseyin Rahmi Gürpınar'ın 'Hayattan Sahifeler' eserinde yapım ve çekim eklerinin kullanımı
Use of production and shooting suffixes in Hüseyin Rahmi Gürpınar's 'Hayattan Sahifeler'
  1. Tez No: 872075
  2. Yazar: TUĞBA CANSIN DİKİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YASTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 294
Özet
Bu çalışmada Hüseyin Rahmi Gürpınar'ın Hayattan Sahifeler romanında kullanılan yapım ekleri ve çekim ekleri incelenmiştir. İncelenen ekler işlevlerine göre sınıflandırılmıştır. Bu tezde Gürpınar'ın kelime türetme biçimini, Türkçeyi kullanma becerisini göstermek amaçlanmıştır. Çalışma: giriş, inceleme ve sonuç olmak üzere üç bölümden oluşmuştur. Giriş bölümünde Hüseyin Rahmi Gürpınar'ın hayatı, edebî kişiliği ve eserleri hakkında genel bilgiler verilmiştir. İnceleme bölümünde yapım ekleri ve çekim ekleri tespit edilerek ekler türlerine ve anlamsal kelime türetme biçimlerine göre sınıflandırılmıştır. Sonuç bölümünde tespit edilen eklerle ilgili genel değerlendirmeler ve istatistiksel veriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the derivational and inflectional suffixes used in Hüseyin Rahmi Gürpınar's novel“Hayattan Sahifeler.”The analyzed suffixes are classified according to their functions. This thesis aims to demonstrate Gürpınar's word-formation technique and his proficiency in using the Turkish language. The study consists of three sections: introduction, analysis, and conclusion. A general overview of the life, literary identity, and works of Hüseyin Rahmi Gürpınar is given in the introduction. The analysis section identifies and categorizes the derivational and inflectional suffixes according to their types and semantic word formation methods. A broad assessment and statistical information on the selected suffixes are provided in the conclusion section.