Hüseyin Rahmi Gürpınar'ın romanlarında kadın ve eğitim
Women and education in Hüseyin Rahmi Gürpınar's novels
  1. Tez No: 190082
  2. Yazar: ILGAZ GÜZELCE
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SABAHATTİN ÇAĞIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Hüseyin Rahmi Gürpınar, derin gözlem yeteneğini ve yıllara dayalı birikimlerinikullanarak çok gerçekçi, hayatın tam içinden kadın karakterler yaratmıştır. Gürpınar'ınkadınları, dışarıda sosyal hayatta; içeride kadın-erkek ilişkilerinde ezilen, haksız düzeninbir türlü dışına çıkamayan bireyleri olarak dönemin hem sosyal hem siyasal hem tarihselpanoramasını da çizerler. Kadının toplumdaki yeri, o toplumun uygarlık arenasındakiyerini gösterir ve Hüseyin Rahmi'nin romanlarında da görülüyor ki bizimtoplumumuzda kadın hâlâ törelerin, ahlak anlayışının baskısı altındadır.Hüseyin Rahmi Gürpınar'ın en belirgin özelliği, aşka, evliliğe, namusa,cinselliğe farklı bir bakış açısı getirmesidir. Halkın eğitimini sağlamanın ilk ve tek yolukadını eğitmektir. Hüseyin Rahmi de bu yolu seçer. Ona göre, kadının eğitiminin vegelişiminin engellenmesi toplumun gerilemesine neden olur. Çalışmamızda ele alınan onbir eserde yer alan kadınların yaşamlarında -onlar farkında olsa da olmasa da- birşekilde eğitimin etkisi görülüyor. Yaşayışları, eğilimleri, tercihleri dönüp dolaşıp bueğitim meselesine takılıyor.Çalışmamız Gürpınar'ın romanlarındaki kadınların genel anlamda temsil ettiğitiplerle ilgilidir. Kadın karakterler, kadının aldığı -ya da almasına müsaade edilmiş olan-eğitimin kişiliğine ve toplumdaki konumuna yansıması üzerine odaklanaraksınıflandırıldı. Kadın karakterlerin, ortak özelliklerin ve `tip' olarak değerlendirmeyealınabilecek noktaların belirlenmesi ile Hüseyin Rahmi Gürpınar'ın yazar olarakfelsefesinin analizini yapmak ve eğitim-kadın-toplum ilişkisini gözlemlemek mümkünolacaktır.
Özet (Çeviri)
While creating his characters, Hüseyin Rahmi Gürpınar created realistic womanfrom the real world by using his wide experience and extensive observation skill.Woman?s of Gürpınar, reflects social, political and historical picture of his term asindividuals who are overwhelmed in social life and in woman-man relations and can notget out from invidious order. According to Hüseyin Rahmi, the place of the woman in asociety shows civilization level of that society. However, in our society, woman is stillunder the pressure of customs and ethical considerations.The most distinguishing feature of Hüseyin Rahmi Gürpınar?s is his differentpoint of view in love, marriage, honour and sex. The first and the unique way inproviding the education in society, is educating the woman. Hüseyin Rahmi choosesthis way. According to him, discouraging the education and development of womancauses the recession of the society. Wıth in the lıves of woman ın those eleven novelsthat are held in this study -even they are aware or not- impressions of education canbe seen any way. Their manner of living, tendency, preferances finally comes to thepoint of educational problems.This study is generally about woman types which are generally shown inGürpınar's novels. Woman types have been classified according to the reflections oftheir education -or the education that woman are given permission to have- , to theircharacters and position in the society... Woman characters, similarities, the typicalcommon points that can be held as 'type' had founded so that it could be possible toanalyise the general philosopy of Hüseyin Rahmi Gürpınar as a writer.