Küreselleşme ve kentlerin dönüşümü: Mersin örneği
Globalisation and the transformation of cities: The case of Mersin city
- Tez No: 87208
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ATİLLA GÖKTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
235 ÖZET Küreselleşme, günümüz dünyasının baskın ekonomi-politik eğlimleri değerlendirilirken en fazla gönderme yapılan kavramlardan biridir. 1970'lerin sonlan ve 1980'lerin başlarında gündeme gelen neo-liberal politikaların yerleştirmeye çalıştığı, sermayenin dolaşım alanının genişlemesi ve hızının artması biçimindeki yeni bir sermaye birikim tarzının adlandırması olan küreselleşme, toplumsal sınıflar ve mekansal birimler üzerinde önemli etkilerde bulunmaktadır. Bu çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, küreselleşmenin temelini oluşturan nedenlerden; neo-liberal yeniden yapılanma gereksinimini doğuran 1970'lerdeki dünya ekonomik krizi, gelişmiş ülkelerden başlayarak bu krize karşı geliştirilen ekonomik politikalar ve bunların siyasal, toplumsal, yönetsel, kültürel boyutlardaki ve azgelişmiş ülkelerdeki etkileri ve kentlerde yarattığı değişimler incelenmiştir. Çalışmanın kuramsal çerçevesini oluşturan bu bölümün ardından, ikinci bölümde, yaşanan bu değişim süreçlerinin Mersin'deki yansımaları, Türkiye kentleri ve birikim süreçleri bağlanıma oturtularak tartışılmıştır. Bu çerçevede, 1980 sonrasında kentin ekonomik, demografik ve yönetsel yapısında yaşanan gelişmeler ve bunların mekansal ve toplumsal boyutlardaki etkileri değerlendirilmiştir. Çalışması sonucunda, neo-liberal yeniden yapılanma ve küreselleşme süreçlerinin, dünya çapında kentlerin evriminde yeni bir aşama yarattığı, Mersin kentinin de bir liman kenti olarak bunlardan önemli ölçüde etkilendiği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
236 ABSTRACT Globalisation is one of the most used concepts in the evaluation of the dominant economic and politic trends of the contemporary world. Globalisation, which is the conceptualisation of the new mode of capital accumulation process based on the widening the the effective area of capital and speeding up its circulation has been made important impacts on social classes and spatial units. The neo-liberal economic policies which came to agenda at the end of 1970's and the beginning of 1980's have provided a foundation for this kind of capital accumulation process. This study consists of an introduction, two main and a conclusion chapters. In the first chapter, the world economic crisis of 1970's, the neo-liberal economic policies -and neo-liberal re-structuring programs- developed firstly by developed countries, then by the other countries against this crisis, their political, social, administrative, cultural impacts on world countries, and the changes in the cities, which are the fundamental developments produced a base for globalisation process has been analysed. After this chapter, provided a theoretical framework for the study, in the second chapter, the reflections of these ongoing changing processes on the city of Mersin -how and what degree these affect on the city- have been discussed in the context of the cities of Turkey and her capital accumulation process. İn this framework, the ongoing developments in the economic, demographic and administrative structure of the city and their social and spatial effects have been studied.237 In the conclusion, it has been shown that neo-liberal re-structuring and globalisation processes have created a new stage in the evolution of the world cities, and the city of Mersin -as a port city- has been influenced significantly by these developments, too.