Kurum kültürü kurumsal bağlılık ve iş motivasyonu: İzmir ili özel sektör çalışanlarına yönelik bir inceleme
Corporate culture corporate commitment and business motivation: A review of private sector employees in Izmir province
  1. Tez No: 872093
  2. Yazar: REFİK TÜYSÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZGÜR SEÇİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Çalışmanın amacı, çalışanlar tarafından benimsenen kurum kültürünün ve kurumsal bağlılık düzeylerinin, iş motivasyonuna olan etkilerini ölçmektir. Bunun için kurum kültürü, kurumsal bağlılık ve iş motivasyonu kavramları incelenerek açıklanmaya çalışılmış, yapılan anket çalışmasıyla birlikte bu kavramlar ve alt boyutları arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmanın ilk kısmında kurum kültürü kavramı hakkında detaylı bir inceleme yapılarak, literatürde bulunan kavramlar aktarılmaya çalışılmış, kurum kültürü kavramı ve tanımı, kurum kültürünün öğeleri ve ortaya atılan kurum kültürü modelleri kapsamlı olarak aktarılmıştır. İkinci bölümde kurumsal bağlılık kavramı aktarılmaya çalışılmış, kurumsal bağlılık teorileri, kurumsal bağlılığı etkileyen faktörler ve kurumsal bağlılık düzeyleri sunulmuştur. Üçüncü bölümde ise iş motivasyonu kavramı açıklanmış, motivasyon teorileri, iş motivasyonu etkileyen araçlar ve motivasyon türleri anlatılmıştır. Araştırmanın son bölümü olan dördüncü bölümde ise kurum kültürü ve kurumsal bağlılık kavramlarının iş motivasyonu üzerindeki etkilerini ölçmek için İzmir'de faaliyet gösteren özel sektör çalışanlarına yönelik anket çalışması yürütülmüştür. Anket çalışması üç farklı ölçek ve demografik özellikleri içeren sorulardan oluşmaktadır. İzmir genelinde farklı sektörlerden toplam 342 çalışan ankete katılım sağlamıştır. Anketlerden toplanan veriler IBM SPSS 25.0 paket programı ile anlamlandırılmıştır. Veriler sonucunda kavramlar arasında pozitif ilişkilerin varlığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to measure the effects of the organizational culture and corporate commitment levels adopted by employees on work motivation. For this purpose, the concepts of organizational culture, corporate commitment and work motivation were examined and explained, and the relationship between these concepts and their sub- dimensions was examined through the survey. In the first part of the research, a detailed examination of the concept of corporate culture was made, the concepts found in the literature were tried to be explained, the concept and definition of corporate culture, the elements of corporate culture and the corporate culture models put forward were explained comprehensively. In the second chapter, the concept of corporate commitment is tried to be explained, corporate commitment theories, factors affecting corporate commitment and levels of corporate commitment are presented. In the third chapter, the concept of work motivation is explained, motivation theories, tools affecting work motivation and types of motivation are explained. In the fourth chapter, which is the last part of the research, a survey was conducted for private sector employees operating in Izmir to measure the effects of corporate culture and corporate commitment concepts on work motivation. The survey consists of questions including three different scales and demographic characteristics. A total of 342 employees from different sectors across Izmir participated in the survey. The data collected from the surveys were interpreted with the IBM SPSS 25.0 package program. As a result of the data, the existence of positive relationships between concepts was observed.