Mesleki müzik eğitimi veren kurumlarda öğrenim görmekte olan öğrencilerin, ses eğitimi dersine yönelik tutum ve motivasyon düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Examining the levels of attitudes and motivations of students studying in institutions providing vocational music education towards the voice training course in terms of various variables
- Tez No: 872095
- Danışmanlar: PROF. DR. SADULLAH SERKAN ŞEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmada, mesleki müzik eğitimi veren kurumlarda öğrenim görmekte olan öğrencilerin, ses eğitimi dersine yönelik tutum ve motivasyon düzeyleri ile demografik değişkenler arasındaki ilişkinin tespit edilmesi amaçlanmaktadır. Araştırmanın verileri Ekici (2012) tarafından geliştirilen“Bireysel Ses Eğitimi Dersine Yönelik Tutum Ölçeği”ile yine Ekici tarafından 2017 yılında geliştirilmiş olan“Bireysel Ses Eğitimi Dersi Motivasyon Ölçeği”ile toplanmıştır. Bu araştırmanın evrenini Türkiye'de bulunan mesleki müzik eğitimi veren kurumlar oluştururken, örneklemini ise Türkiye'nin 10 farklı üniversitesinde 2023-2024 güz döneminde kendi bölümlerinde ses eğitimi dersi alan 407 öğrenci oluşturmuştur. Bu araştırmada tutum ölçeği için Cronbach alpha katsayısı .97 olarak tespit edilmiştir. Motivasyon ölçeği için ise Cronbach alpha katsayısı .99 olarak bulunmuştur. Araştırmadan elde edilen verilere göre, öğrencilerin bireysel ses eğitimi dersine yönelik tutum ve motivasyon düzeyleri“yüksek”olarak tespit edilmiştir. Ayrıca araştırmaya katılan öğrencilerin bireysel ses eğitimi dersine yönelik tutum ve motivasyon düzeyleri“üniversite, okul türü, cinsiyet, ses eğitimi dersine verdikleri önem, öğrenim görmekte oldukları alanı meslek olarak seçip seçmemeleri, okul dışında profesyonel olarak şarkı söyleyip söylememeleri, okul dışında bir koroda şarkı söyleyip söylememeleri, ders dışı çalışma süreleri, öz-değerlendirme düzeyleri, ses eğitimi ders saatlerini yeterli bulup bulmamaları, okul dışında ses eğitimi dersi verip vermemeleri, dersin öğretmeni ile ders içi iletişimlerini değerlendirme düzeyleri”bağımsız değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık gösterirken“sınıf düzeyi, lise türü”bağımsız değişkenleri açısından anlamlı bir farklılaşma olmadığı tespit edilmiştir. Bu araştırmanın, mesleki müzik eğitimi veren kurumlarda öğrenim görmekte olan öğrencilerin arasında bireysel ses eğitimi dersine ilişkin tutum ve motivasyon farklılıklarını gösterecek bir çalışma olması ve tutum ve motivasyon kavramlarını beraber değerlendiren literatürdeki ender çalışmalar arasında olması açısından önemli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine the relationship between the attitudes and motivation levels of students studying in institutions providing vocational music education towards the voice education course and demographic variables. The data of the research were collected with the“Attitude Scale Towards Individual Voice Training Lesson”developed by Ekici (2012) and the“Individual Voice Training Lesson Motivation Scale”also developed by Ekici in 2017. While the population of this research consists of institutions providing vocational music education in Turkey, the sample consists of 407 students who took voice education courses in their departments in the 2023-2024 fall semester at 10 different universities in Turkey. In this study, the Cronbach alpha coefficient for the attitude scale was determined as .97. For the motivation scale, the Cronbach alpha coefficient was found to be .99. According to the data obtained from the research, the students' attitude and motivation levels towards the individual voice training course were determined to be“high”. In addition, while the attitudes and motivation levels of the students participating in the research showed a significant difference according to the independent variables of“university, school type, gender, the importance they attach to the voice education course, whether they choose the field they are studying as a profession, whether they sing professionally outside the school, whether they sing in a choir outside the school, their extracurricular study time, their self-evaluation levels, whether they find the voice education course hours sufficient, whether they give voice education lessons outside the school, their level of evaluation of their in-class communication with the teacher of the course”, it was determined that there was no significant difference in terms of the independent variables“grade level, high school type”. This research is thought to be important in that it is a study that will show the differences in attitude and motivation regarding the individual voice training course among students studying in institutions that provide vocational music education, and that it is among the rare studies in the literature that evaluates the concepts of attitude and motivation together.