Özakın ve Kulin'de kadın karakterlerin göç ve sosyo-kültürel bağlamda 'Kimlik' ve 'Benlik' sorunsalı
Migration and socio-cultural aspects od female characters identity and self problems in Özakin and Kulin
- Tez No: 872099
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ŞEFİK ERKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Comparative Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Kişinin sahip olduğu kimlik ve benliği, onu var eden ve toplumda bir birey haline getiren unsurlardır. Kişinin kimliği ve benliği, yaşamı boyunca gelişmekte ve değişmektedir. Bireyin tecrübe ettiği olaylar, kültürel değişim ve göç gibi etkenler bireyin kimliğine ve benliğine farklılıklar kazandırır. Tez içinde ele alınan romanlarda, göç insanın yaşamını etkileyen, kimlik edinimi ve benlik arayışına neden olan birer neden olarak görülmüştür. Kimliğin doğuştan kazanılıp kazanılmadığı, bireyin kimliğini değiştirebilme yetisinin olup olmadığı, göç olgusunun kimlik kazanımında ve benlik oluşumundaki etkisi gibi sorular merak edilmektedir. Belirtilen soruların cevabı bu tez bünyesinde öncelikli amaç edinilmiş olup, yanıtları bölümler içerisinde aranacaktır. Farklı disiplinlere mensup alan uzmanlarının görüşleri dikkate alınarak, disiplinlerarası boyutta kimlik ve benlik kavramlarının benzerlikleri ile farklılıklarının tespiti yapılmaya çalışılacak ve kültürle olan bağlantılarının izleri sürülecektir. Kimlik ve benlik kavramları sadece edebiyat bilim içerisinde değil; sosyoloji, psikoloji ve felsefe gibi diğer temel alanlarda da araştırma ve tartışma konusu haline gelmiş, farklı perspektiflerden ele alınmıştır. Bunun temel sebebi, yukarıda adı geçen tüm temel alanların kişinin kimlik kazanımı ve benlik ediniminde etkilerinin yadsınamaz olduğu gerçeğidir. İnsanlık tarihinde genel bir olgu ve sosyo-kültürel gerçek olan“Göç”bu temel alanlarda da kendisine yer edinen bir etken olarak karşımıza çıkaktadır. İncelemeye alınan araştırma nesnelerindeki kadın karakterler özelinde bu durum gözlemlenebilmektedir. Alnında Mavi Kuşlar eserinde Armağan karakterinde bu durum gözlemlenebiliyorken, Kanadı Kırık Kuşlar eserinde Elsa ve Susy karakterlerinde kimlik ve benlik arayışı görülmektedir. Her iki eserde de kadın karakterlerin kimlik ve benlik arayışları, kazanımları, hatta bazı noktalarda karmaşaları fark edilmektedir. Bu bağlamda göçün, bireyin kendisini bulma sürecinde etkili olduğunu, bir sebep ve etken haline geldiğini, bireyin hayatının akışında gelişime ve değişime zemin oluşturduğu varsayılabilir. Bu varsayımla, bireyin veya karakterin kendisini bulma çabası, kimlik edinme ve benliklerini kazanma sürecinin göç bağlamında gözlemlenebileceği düşünülebilmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Komparatistik, Göç, Kimlik, Benlik, Kültür, Aysel Özakın, Ayşe Kulin.
Özet (Çeviri)
The identity and self that a person possesses are the elements that make him or her exist and become an individual in society. The person's identity and self is evolving and changing throughout his or her life. Factors such as events, cultural change and migration experienced by the individual bring differences to the identity and self of the individual. In the novels covered in the thesis, migration has been seen as a cause affecting human life, causing identity acquisition and self-seeking. Questions such as whether identity is acquired from birth, whether the individual has the ability to change his identity, the effect of migration on identity acquisition and self-formation are wondered. The answer to the mentioned questions is the primary purpose within this thesis and the answers will be searched within the departments. Taking into account the opinions of experts from different disciplines, the similarities and differences of identity and self concepts in interdisciplinary dimension will be tried to be determined and the traces of their connections to culture will be kept. The concepts of identity and self are not only within literary science; sociology, psychology and philosophy have become the subject of research and discussion in other basic fields and have been discussed from different perspectives. The main reason for this is the fact that all the basic areas mentioned above are undeniable in the person's identity acquisition and self-acquisition which is a general phenomenon and socio-cultural fact in human history, is an active factor that takes place in these basic areas. This can be observed in the case of female characters in the research objects examined. While this situation can be observed on Armağan the character of Blue Birds on the Forehead, the Wings Broken Birds work shows the search for identity and self in the characters of Elsa and Susy. In both works, the identity and self-seeking of female characters, their achievements, and even their confusion, are noticed in some points. In this context, it can be assumed that migration is effective in the process of finding oneself, becomes a cause and a factor, and forms the basis for development and change in the flow of the life of the individual. With this assumption, it can be considered that the effort of the individual or character to find themselves, the process of acquiring identity and gaining their self can be observed in the context of migration. KEY WORDS: Comparative, Migration, Identity, Self, Culture, Aysel Özakın, Ayşe Kulin