Yerel yönetimlerde dijital belediyecilik uygulamaları: Aydın, Muğla, Denizli Büyükşehir Belediyeleri örneği
Digital municipality practices in local governments: The example of Aydin, Mugla, Denizli Metropolitan Municipalities
  1. Tez No: 872107
  2. Yazar: ENES AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA NEVAL GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu Tez,“Belediyelerde Dijital Dönüşümü”ele almaktadır. Tezde, e-Belediyecilik ve dijital dönüşüm kavramları, teorik ve pratik düzeyde tüm yönleriyle incelenmiştir. Bu tez, 2008 yılında Türkiye'de e-devlet kavramının dijital bir hizmet portalı aracılığıyla hizmete sunulmasıyla başlayan merkezi yönetimin dijital dönüşüm sürecinin, yerel yönetimler ve özellikle belediyelerde nasıl uygulandığını incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, bu dönüşüm sürecinde yerel yönetim yapılanmalarının mevcut durumunu ve dijitalleşme sürecinde karşılaşılan temel zorlukları detaylı bir şekilde ele alacak, eksiklikler üzerinde duracaktır. Bu bağlamda çalışmada yerel yönetim birimi olan belediyelerde, e-Belediyecilik konusu ele alınmış ve belediyelerin dijital dönüşüm noktasındaki mevcut durumları incelenmiştir. Bu çalışma, Aydın, Muğla ve Denizli büyükşehir belediyelerinin dijital hizmetlerinin güncel durumunu ve karşılaştıkları zorlukları analiz etmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Seçilen bu iller, Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) bölgesinde yer aldıkları için özellikle tercih edilmiştir. Araştırma kapsamında, Birleşmiş Milletler'in Yerel Çevrimiçi Hizmet Dizini (LOSI) kriterleri temel alınarak, ilgili büyükşehir belediyelerinin web siteleri ve çevrimiçi hizmet platformları detaylı bir şekilde incelenmiştir. Ayrıca, büyükşehir belediyesi personeli ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılarak, dijital hizmetlerin uygulanması ve karşılaşılan engeller hakkında derinlemesine bilgi edinilmiştir. Araştırma sonucunda Muğla ve Denizli Büyükşehir Belediyelerinin e-Belediye başlığı altında birçok alanda çevrimiçi hizmetlerinin bulunduğu tespit edilmiş olup, Aydın Büyükşehir Belediyesinin bu nokta da eksiklerinin fazla olduğu görülmüştür. Genel değerlendirme kapsamında ciddi bir şekilde vatandaş katılımının dijital mecraya taşınmadığı ve dijital okuryazarlık noktasında eksikliklerin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis addresses“Digital Transformation in Municipalities.”It explores the concepts of e-Governance and digital transformation at both theoretical and practical levels comprehensively. The thesis aims to investigate the implementation of the central government's digital transformation process, initiated with the launch of the e-government portal in Turkey in 2008, within local governments, particularly municipalities. The study examines the current state of local administrative structures during this transformation and addresses the primary challenges encountered in the digitalization process in detail. In this context, the thesis specifically focuses on the e-Governance aspect within municipal units and scrutinizes the current state of digital transformation in municipalities. This research has been conducted with an emphasis on the digital services of the metropolitan municipalities of Aydın, Muğla, and Denizli. These provinces were specifically selected as they are part of the South Aegean Development Agency (GEKA) region. The United Nations' Local Online Service Index (LOSI) criteria were used as a framework to extensively review the websites and online service platforms of the respective metropolitan municipalities. Additionally, semi-structured interviews with metropolitan municipality staff were conducted to gain in-depth insights into the implementation of digital services and the challenges encountered. The research findings indicate that while Muğla and Denizli Metropolitan Municipalities offer a wide range of online services under the e-Municipality category, Aydın Metropolitan Municipality has been found to have significant deficiencies in this area. The overall assessment reveals a critical lack of citizen engagement in the digital arena and shortcomings in digital literacy.