Düzenli egzersizin depresyon, mutluluk, mental iyi oluş ve yaşam tatmini üzerine etkisi
The effect of regular exercise on depression, happiness, mental well-being and life satisfaction
  1. Tez No: 872108
  2. Yazar: DUYGU ADİLE EKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma düzenli egzersiz yapmanın depresyon, mutluluk, mental iyi oluş ve yaşam tatminine etkisini araştırmak amacıyla yapıldı. Katılımcılar Balıkesir ilinde yaşayan gönüllülerden oluşmaktadır. Deneysel yapılan bu çalışma ön test ve son test uygulamasına katılan 15 deney ve 15 kontrol grubu olarak planlandı. Örneklem seçimine gidilmeyip yeterliliği için güç analizi yapıldı. Gerekli izin ve onamı alınan çalışma Kasım 2023- Ocak 2023 tarihleri arasında tamamlandı. Araştırma verileri kişisel bilgi toplama formu,“Mental İyi Oluş Ölçeğinin Kısa Formu”,“Depresyon ve Mutluluk Ölçeği Kısa Formu”ve“Yaşam Tatmini Ölçeği”kullanılarak toplandı. Tüm katılımcılara ilk ön test uygulanıp sonra deney grubuna 8 hafta süren fonksiyonel antrenman metodu ile haftada 2 gün ortalama 1 saat egzersiz yapıldı. Çalışma sonunda tekrar son test uygulandı. Toplanan veriler SPSS 25 programı kullanılarak analiz edildi. Analizde verilerin normallik varsayımları çarpıklık (skewness) ile basıklık (kurtosis) değerlerine bakılarak kontrol edildi.
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF REGULAR EXERCISE ON DEPRESSION, HAPPINESS, MENTAL WELL-BEING AND LIFE SATISFACTION This study was conducted to examine the effect of regular exercise on depression, happiness, mental well-being, and life satisfaction. Participants consisted of volunteers living in Balıkesir. This experimental study was planned as 15 individuals in the experimental group and 15 individuals in the control group participating in the pre-test and post-test application. No sample selection was made and a power analysis was performed for sampling adequacy. Following the necessary permission and consent, the study was completed between November 2023 and January 2023. The data were collected using a personal information form, the“Mental Well-Being Scale Short Form”,“Depression and Happiness Scale Short Form”, and“Life Satisfaction Scale”. After the pre-test was administered to all participants, the experimental group exercised for an average of one hour twice a week for 8 weeks with the functional training method. At the end of the study, the post-test was administered. The collected data were analyzed using the SPSS 25 program. In the analysis, normality assumptions of the data were checked by examining skewness and kurtosis values.