Millî Kütüphane 06 Hk 3967 numarada kayıtlı Mecmû'a-i Eş'âr (Metin - inceleme - MESTAP)
The Poem Journal numbered 06 Hk 3967 in National Library (Text - examination - MESTAP)
  1. Tez No: 872119
  2. Yazar: SEVGİ SEMA ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Türk edebiyatının en uzun soluklu dönemini oluşturan Klasik Türk edebiyatının önemli kaynaklarından biri de şiir mecmualarıdır. Mecmualar, farklı yahut aynı dönemde yaşamış şairlerin çoğu zaman farklı, kimi zaman ise aynı türde kaleme alınmış şiirlerinin bir araya getirildiği eserlerdir. Muhtevaları itibarıyla oldukça zengin eserler olduğunu söyleyebileceğimiz mecmuaları bu yönüyle klasik şiirin kırkambarı olarak nitelendirmek mümkündür. Mecmualar, içeriğindeki zenginlik sebebiyle son dönemlerde araştırmacıların ilgi odağı hâline gelmiş ve bu bağlamda özellikle MESTAP'a göre şiir mecmualarının bir nevi içerik dökümünün yapıldığı çok sayıda çalışma ortaya konulmuştur. Bu yoğun çalışmalara rağmen yazma eser kütüphanelerinde zengin içerikleriyle keşfedilmeyi bekleyen daha pek çok şiir mecmuası bulunmaktadır. Bunlardan biri de çalışmamıza konu olan Ankara Millî Kütüphane 06 Hk 3967 numarada kayıtlı şiir mecmuasıdır. Çalışmada öncelikle mecmuanın geneli hakkında bilgi verilmiş muhteva dökümü yapılmıştır. Daha sonra Arap harfli olan mecmuanın Latin harflerine aktarımı yapılarak MESTAP tablosuna işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the important sources of the Classical Turkish literature, which is the longest era of the Turkish Literature, is the poem magazines. Magazines are the literary works, which are written in the same time or in different times by the poets who lived weather in the same time or not, brought together. According to their contents, we can consider these magazines as the depot of the classical poem. As a result of their content, magazines have become the centre of attraction of the researchers, and within this context some kind of context list of the poem magazines are put forward especially according to MESTAP. In spite of these intense studies, there are a lot of poem magazines that are waiting to be discovered in the manuscript libraries. The poem magazine numbered 06 Hk 3967 in Ankara National Library, which is one of those that are waiting to be discovered, is the subject of this study. In this study, firstly given information about the general magazine, and the context of it is put forward. After that, with the translation of the magazine from Arabic letters to Latin letters the magazine is processed into MESTAP.