Karabağ savaşı: Türkiye İran ve Rusya'nın tutumu
Karabakh War: Turkey, Iran and Russia's stance
- Tez No: 872118
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÖKBEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Karabağ tarih boyunca Azerbaycan sınırları içerisinde yer alan bir bölgedir. Ermenilerin Karabağ bölgesine göç ettirilmesi 1800 yılların başından itibaren bölge devletleri olan Türkiye ve İran'dan bir milyondan çok Ermeni ile başlamıştır. Böylelikle Ermenilerin bölgeye göçü başlamış ve daha sonra Ermenilerin toprak iddiaları ortaya çıkmıştır. Bu araştırmada, tarihi süreç içerisinde Ermenistan'ın Azerbaycan topraklarının ele geçirmesi bilgileri verildikten sonra, özellikle Birinci Karabağ ve İkinci Karabağ savaşı, savaşı sona erdiren 10 Kasım anlaşması, Ermenilerin savaş sırasında ve Karabağ'dan çekilirken işlediği suçları ve insanlığa karşı suç fiilleri incelenmiş ve bölge devletlerin tutumu ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Karabakh is a region that has been within the borders of Azerbaijan throughout history. The migration of Armenians to the Karabakh region started in the early 1800s with more than one million Armenians from the regional states of Turkey and Iran. Thus, the migration of Armenians to the region began and later Armenians' territorial claims emerged. In this research, after giving information about Armenia's seizure of Azerbaijani lands in the historical process, especially the First Karabakh and Second Karabakh wars, the 10 November agreement that ended the war, the crimes committed by Armenians during the war and while withdrawing from Karabakh, and the acts of crimes against humanity were examined and the region was examined. The attitude of the states was discussed.