Kâfiyecî ve Suyûtî'nin Fâtiha Sûresi tefsirleri
Kâfiyaci and Suyûti's interpretations on the Surah of Fâtiha
- Tez No: 872169
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Müstakil sûre tefsiri, geniş hacimli tefsir eserlerinin yazılması ve okunmasının güçlüğü ya da bazı sûrelerin fazîlet ve önemine dair birtakım rivayetlerin bulunması sebebiyle ortaya çıkmıştır. Kur'an'ın sûreleri içerisinde fâziletine dair Hz. Peygamber'den nakledilen birçok rivayetin bulunduğu Fâtiha sûresi, pek çok alim tarafından müstakil olarak tefsir edilmiştir. Çalışmada Kâfiyecî'nin el-Ğurretü'l-vâdiha fî tefsîri'l-fâtiha ve Suyûtî'nin el-Ezhârü'l-fâiha fî şerhi'l-fâtiha adlı Fâtiha sûresi tefsirleri incelenmiştir. Giriş bölümünde, çalışmanın önemi, kapsamı, metodu ve kaynaklarına değinilmiştir. Birinci bölümde Kâfiyecî ve Suyûtî'nin hayatları ve ilmî kişiliklerinden bahsedilmiş ve sûre tefsirine temas edilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise her iki eser rivâyet ve dirâyet tefsir metotları yönünden incelenerek ihtivâ ettikleri bazı ulûmu'l-Kur'an konuları gün yüzüne çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Independent surah commentary emerged due to the difficulty of writing and reading large-volume commentary works or because there were some narrations about the virtue and importance of some surahs. Regarding the virtue of the Quran among its surahs, Surah Fatiha, which contains many narrations from the Prophet, has been interpreted independently by many scholars. In the study, the interpretations of al-Ğurretü'l-vâdiha fî tafsiri' l-fâtiha of Kâfiyeci and al-Ezhârü'l-fâiha fî sharhi' l-fâtiha of Suyûtî 'Fâtiha surah Fatiha were examined. In the introduction section, the importance, scope, method and sources of the study are mentioned. In the first chapter, the lives and scientific personalities of Kafiyecî and Suyûtî are mentioned and the interpretation of the surah is touched upon. In the second part of the study, both works were examined in terms of narration and interpretation methods and some of the ulûmu'l-Kur'an subjects they contained were brought to light.