Ebû Bekr en-Neccâd ve hadis ilmindeki yeri
Abu Bakr en-Neccad and his place in the science of hadith
- Tez No: 872168
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN NEDİM YEKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
İslâmî ilimler açısından özellikle ilk dört asır çok önemlidir. Bu dönemde ilimler, tedvin ve tasnif edilerek kökleşmeye başlamıştır. Hadis ilmine baktığımızda ise III. asır, altın çağ olarak isimlendirilmiştir. Neccâd, III. asrın ortalarında, ilim ehlinin uğrak noktası konumundaki Bağdat'ta dünyaya gelmiş ve IV. asrın ortalarına kadar uzun bir yaşam sürmüştür. Hayatının tamamını Bağdat'ta geçiren Neccâd, özellikle hadisçiliği, fakih oluşu ve zühd yaşantısıyla ön plana çıkmıştır. Çalışmada, Neccâd'ın yaşadığı dönemin siyasî ve ilmî durumu, hayatı, eserleri ve hadisçiliği üzerinde durularak, hadis ilmindeki konumu ve bu ilme katkısı incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Especially the first four centuries are very important in terms of Islamic Sciences. During this period, the Islamic Sciences were compiled, classified and began to take root. When it comes to the Science of Hadith, the third century was called the Golden Age. Neccâd, who was born in the middle of the third century and lived until the middle of the fourth century, was born in Baghdad, a popular location of sciences. He lived an ascetic lifestyle in Baghdad and especially his Hadith Studies made him a well-known scholar. Focusing on the political and scientific situation of the period the study includes the analysis of Neccâd's life and position in the Science of Hadith, and contribution to this science and his studies.