Toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve kadına yönelik şiddet Eyüpsultan örneği
Gender inequality and violence against women Eyüpsultan example
- Tez No: 872172
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE YILDIZ ŞEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın ve Aile Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
İnsanların kalıtsal olarak ayrı rollere bürünerek cinsiyetleri bakımından kadın-erkek olarak ayırt edilmeleri“cinsiyet”, içinde yetişilen çevrenin insanlara kadınlık ve erkekliğin nasıl kurulduğunu gösterdiği görev ve mesuliyetler de“toplumsal cinsiyet”kavramıyla açıklanmıştır. İçerisinde yetişilen çevrede kadın-erkek olarak ayrıştırılarak üzerimize atfedilen sorumluluklar beraberinde birtakım“eşitsizlikler”de meydana getirmiştir ve bu eşitsizliklerin doğurduğu en korkunç, en acımasızca, en can yakıcı gerçeklerden birisi de kadına yönelik şiddettir. Kadına yönelik şiddet eril iktidarın kadını çeşitli baskı ve zorbalıklarla kontrol altına almasının yöntemlerindendir. Kadını son derece korkunç bir şekilde etkileyen ve bir kadına sırf kadın olduğu için dayatılan“eşitsizlik”temelli cinsiyetin doğurduğu şiddet olgusu çok yönlü bir şekilde işlemektedir. Şiddet oranları düşmek yerine her geçen gün daha da artmaktadır. Bu artış hem şiddete maruz kalan kadınlar hem de onların yakınları açısından kötü neticeler doğurarak vücut bulmaktadır. Toplumsal açısından mühim bir mesele olan“kadına yönelik şiddet”yalnızca bir kadına psikolojik ve fiziksel üstünlük kurmakla kalmayıp bir de kadınların her yönden ilerlemelerinin önüne de taş koymaktadır. Kadınların kendilerini geliştirme, kendi ayaklarının üzerinde durabilme yollarındaki bu engellerin ortadan kalkması ve özellikle şiddet kavramının yok olması için yaşadığımız toplumun eşitlik konusunda bilinçlenmesi ve bu bilinçlenme ile beraber toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması gerekmektedir. Bu çalışmada“kadına yönelik şiddet”meselesi toplumun içine girilerek, toplum içinde cinsiyet eşitsizliği bakımından kadınların uğradıkları haksızlıklar, maruz kaldıkları zorbalıklar göz önüne alınarak değerlendirilecektir. Sahada şiddete uğramış, çeşitli sorunlarla mücadele veren ya da korkup kendi içine sinen kadın bireyler yüz yüze dinlenilmiş ve yaşadıkların sorunların, uğradıkları şiddetin toplumsal boyutu ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Şiddetin her türlüsüne boyun eğen kadın bireyler aslında şiddetin her türlüsüyle mücadele etmeye cüret edebilecek kadar cesur olma eğilimine sahip olmalıdır. Boyun eğmek, şiddete rıza göstermek şiddeti yeniden üretmektedir.
Özet (Çeviri)
The fact that people are hereditary in separate roles and distinguished as male and female in terms of gender gender, gender, the tasks and responsibilities of the environment in which we grew up and grew up showed us how femininity and masculinity were established were also explained by the concept of“social sex”. In this environment we grew up in, women are separated as men and the responsibilities attributed to us it also brought about a number of inequalities and one of the scariest, most brutal, most horrowing facts of these inequalities is violence against women. Violence against women is one of the ways that masculine power controls women with various presstires and tyranny. It affects the women in an extremely terrible way and is impased only because she is a women the phenımenon of violence caused by“inequality”based gender works in a multifaceted way. Instead of falling, the violence rates are increasing day by day. This increase results in bad consequences for both women exposed to violence and their relatives. An important issue for people.“Violence against women”not only hurts a women by establishing psychological and physical superiarity it also puts Stones in front of women to mave forward in all directions. The disappearance of these abstacles in the way women develop themselves, to stand on their own feet and the awareness of the society we live in, especially for the disappearance of the concept of“violence”on equality and with this awareness, gender equality needs to be ensured. In this study, the issue of“violence against women”is introduced into society and women in terms of gender inequality within society the injustices they suffer will be evaluated by considering the bullying they are subjedted to. Female individuals who have been subjected to violence in the field, who struggle with various problems or who are afraid and who are able to sneak into themselves will be listened to face to face and the social dimension of the problems they are experiencing, the violence they are subjected to will be revealed. Women individuals who submit to all forms of violence should in fact have a tendency to be brave enough to dare to struggle with all forms of violence. Because submission and consenting to violence repraduces violence.