Türkiye'de toplumsal cinsiyet eşitsizliği bağlamında kadına yönelik şiddetin 2002-2020 döneminde kadın sanatçıların çalışmalarına etkisi
The reflection of violence against women during the period 2002-2020 in the works of artists in the contect of gender inequality in Turkey
- Tez No: 830170
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FIRAT ARAPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
“TÜRKİYE'DE TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTSİZLİĞİ BAĞLAMINDA KADINA YÖNELİK ŞİDDETİN 2002-2020 DÖNEMİNDE KADIN SANATÇILARIN ÇALIŞMALARINA ETKİSİ”başlıklı tez çalışmasının birinci bölümünde ilk olarak 'cinsiyet eşitsizliği' kavramının tanımı yapıldıktan sonra kavram, 'toplumsal cinsiyet eşitsizliği' kavramı ile açıklanmaya devam etmiş, ardından Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği ve Türkiye'nin kavramın 'cinsiyet eşitliği' yönündeki gelişim süreci ile ilgili olarak yaptığı çalışmalardan bahsedilmiştir. İkinci bölümde; cinsiyet eşitsizliğinin en çok rastlanan türü olan 'şiddet' kavramı üzerine durulmakla beraber öncelikle şiddet kavramı,“bir kişiye, güç ve baskı uygulayarak isteği dışında bir şey yapmak ya da yaptırmak; şiddeti uygulama eylemi, zorlama, saldırı, kaba kuvvet, bedensel ya da psikolojik acı çektirme ya da işkence, vurma ve yaralama”şeklinde etimolojik olarak açıklandıktan sonra tanıma ek olarak sırasıyla; Oxford English Dictionary, Yves Michaund, John Dewey, Colins, Garver, Hegel, Galtung, Dünya Sağlık Örgütü ve son olarak T.C. Aile ve Sosyal Bakanlığı'nın şiddet tanımlarına yer verilmiştir. Şiddet kavramı birçok açıdan tanımlandıktan sonra ikinci bölümün devamında kavramın tarihsel süreci, türleri, aşamaları, nedenleri, şiddetin kadına yöneltilmesi ve bunun sonucunda kadınlar üzerindeki olumsuz etkileri açıklanarak devamında Türkiye'de kadına yönelik şiddete değinilmiş ve içinde bulunduğumuz coğrafyada her geçen gün sayısı artan kadına yönelik şiddete dikkat çekmek amacıyla 'kadın cinayetleri' örneklerine değinilmiştir. Üçüncü bölümde tezin konu başlığında kadın sanatçılar olarak belirtilen; Şükran Moral, Sena, Esra Karaduman ve Şevval Başalan'ın biyografilerine, konuyla alakalı çalışma görsellerine ve bu görsellere ait açıklamalara yer verilmiştir. Dördüncü bölümde ise tez danışmanı onayıyla hazırlanmış 16 adet sorudan oluşan aynı zamanda tezin araştırma yöntemi de olan röportaj soruları, bahsi geçen dört kadın sanatçıya e-posta yoluyla ulaştırılarak verilen cevaplar üzerinde herhangi bir değiştirme yapılmadan teze eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the introduction part of the thesis titled ''THE REFLECTION OF VIOLENCE AGAINST WOMEN DURING THE PERIOD 2002-2020 IN THE WORKS OF ARTISTS IN THE CONTECT OF GENDER INEQUALITY IN TURKEY'' the concept of 'gender inequality' is defined at the beginning, then the concept is continued to be explained with the concept of 'gender inequality', and then the studies carried out by the United Nations, the European Union and Turkey on the development process of the concept in the direction of 'gender equality' are mentioned. In the second part, the concept of 'violence', which is the most common type of gender inequality, is emphasised and firstly, the concept of violence is defined as“doing or making someone do something against their will by applying force and pressure; the act of inflicting violence, coercion, assault, brute force, physical or psychological suffering or torture, hitting and wounding”, and then, in addition to the definition, the Oxford English Dictionary, Yves Michaund, John Dewey, Colins, Garver, Hegel, Galtung, The World Health Organization and most recently T.R. The definitions of violence by the Ministry of Family and Social Affairs are included. After defining the concept of violence from many perspectives, the historical process of the concept, its types, stages, causes, directing violence against women and its negative effects on women are explained in the second chapter and then violence against women in Turkey is mentioned and examples of 'femicides' are mentioned in order to draw attention to the increasing number of violence against women in the geography we are in. In the third chapter, the biographies of Şükran Moral, Sena, Esra Karaduman and Şevval Başalan, who are mentioned as women artists in the subject title of the thesis, as well as the related work visuals and explanations of these visuals are given. In the fourth chapter, the interview questions, which are also the research method of the thesis, consisting of 16 questions prepared with the approval of the thesis advisor, were sent to the four female artists via e-mail and the answers given were added to the thesis without any changes.