Küresel tedarik zincirindeki değişimin Türkiye çelik sektörü üzerindeki etkisi
The effect of change in the global supply chain on the Turkish steel sector
- Tez No: 872177
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ÜMİT İZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Küreselleşme ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada küreselleşme kavramından bahsedilerek, küresel tedarik zincirinin önemi ve küresel etkileri anlatılacaktır. Dünya ve Türkiye için küresel tedarik zinciri kavramının önemi, covid-19 döneminin etkilerine ve covid-19 dönemi tedarik zinciri faaliyetleri süreçlerine değinilecektir. Dünya'da küresel tedarik zincirinin yeri ve önemi anlatılacaktır. Küresel tedarik zincirinin, Türkiye çelik sektörüne etkilerinden bahsedilerek, uluslararası piyasaya olan etkilerine değinilecektir. Ayrıca Türkiye çelik sektörünün dış ticaret verileri verilmiş olup küresel alandaki yeri ve öneminden bahsedilecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, the concept of globalization will be mentioned and the importance and global effects of the global supply chain will be explained. The importance of the global supply chain concept for the world and Turkey, the effects of the covid-19 period and the supply chain activities processes of the covid-19 period will be discussed. The place and importance of the global supply chain in the world will be explained. The effects of the global supply chain on the Turkish steel industry will be mentioned and its effects on the international market will be touched upon. In addition, foreign trade data of the Turkish steel industry will be given and its place and importance in the global arena will be mentioned.