Sosyal medya reklamlarının online satın alma üzerindeki etkisi
The impact of social media ads on online purchasing
  1. Tez No: 872176
  2. Yazar: NUR BOZTEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
21. yüzyılda dijital teknolojilerin gelişmesi hem bireyleri hem de kurumları online platformlarda faaliyetlerini gerçekleştirmek üzere daha fazla motive etmektedir. Sosyalleşme ve alışveriş davranışların da bireylerin online kanallara yönelmesi, sosyal medya araçlarının önemini arttırmıştır. Özellikle, KOVID-19 pandemisi ile artan sosyal medya kullanımı, tüketicilerin de satın alma davranışlarında değişimler yaratmıştır. Tez çalışmasının amacı olarak, online satın alma yada alışveriş davranışının sosyal medya reklamlarından nasıl etkilendiğini sistematik derleme yöntemi ile keşfetmek olduğu söylenebilir. Diğer bir deyişle, tez içerisinde web kaynaklarının taranarak, sosyal medya ve alışveriş ile ilgili yayınları bulup, incelemek ve yorumlamak amaçlanmaktadır. Çalışmanın sosyal medya ve online satın alma davranışları arasındaki önemli etkileri için bir çerçeve vermesi açısından literatüre faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The development of digital technologies in the 21st century motivates both individuals and institutions to carry out their activities on online platforms. The fact that individuals turn to online channels for socializing and shopping behaviors has increased the importance of social media tools. In particular, the increased use of social media due to the COVID-19 pandemic has created changes in consumers' purchasing behavior. It can be said that the purpose of the thesis study is to discover how online purchasing or shopping behavior is affected by social media advertisements through a systematic review method. In other words, the aim of the thesis is to scan web resources to find, examine and interpret publications related to social media and shopping. It is thought that the study will be beneficial to the literature in terms of providing a framework for the important effects between social media and online purchasing behavior.