İman amel ilişkisi bağlamında bir hadis incelemesi (Zina eden zina ederken mümin olarak zina etmez)
A hadith review (A believer does not commit adultery as a believer while he commits adultery)
  1. Tez No: 872178
  2. Yazar: SELÇUK ŞENEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET ALİ TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
“Zinâ eden kişi zinâ ettiği esnada, mümin olarak zinâ etmez”hadisi müminin günah işleme esnasındaki durumuna vurgu yapmaktadır. Yaptığı günah esnasında müminin durumu hakkında bilgi veren bu hadis, birçok itikâdi mezhebin büyük günah işleyenlerin durumu hakkında delil olarak kullandığı hadislerden biri olarak zikredilmektedir. Büyük günah sahipleri hakkında görüşler üçe ayrılmaktadır. Birinci görüş bu tür günahları işleyen müminlerin küfre düştüğünü ileri sürerken ikinci görüş ise bu günahları işleyen müminleri mümin ile kâfir arası bir konuma yerleştirmektedir. Üçüncü görüş ise, bu günahları işleyenleri günahkâr mümin olarak addetmektedir. Çalışmamız, birçok hadis musennafatında yer alan ve daha çok akîdevî tartışmalarda gündeme geldiğine şahit olduğumuz hadisi incelemek, seneddeki râvilerin durumunu ortaya koymak, daha sonra da hadisi metin açısından incelemek şeklinde olacaktır. Bu tez ile amacımız, çalışmamıza konu olan hadisin sıhhat durumunu ortaya koyup hadisin nasıl anlaşılıp yorumlanması gerektiğini muhalled eserlere başvurup ortaya çıkararak ilim dünyasına ufak bir katkı sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
The hadith“A believer does not commit adultery as a believer while he commits adultery”emphasizes the state of a believer while sinning. This hadith, which gives information about the situation of a believer during his sin, is mentioned as one of the hadiths used by many faith sects as evidence about the situation of those who commit major sins. There are three views regarding the individuals who commit major sins. The first view argues that believers who commit such sins should be considered as disbeliever while the second group claims those people are between belief and disbelief. The third view regards those who commit these sins as sinful believers. The scope of our study will be to examine the hadith, which is found in many hadith collections, and we witness its usage mostly in doctrinal discussions, to reveal the status of the narrators in the transfer script, and analyze hadith text. Our aim with this thesis is to make a small contribution to the world of science by revealing the authenticity of the hadith that is the subject of our study and revealing how the hadith should be understood and interpreted by referring to ancient works.