Ticari vermikompostların mikrobiyal içeriklerinin belirlenmesi ve bunların bazı fungal patojenlere antagonistik etkilerinin araştırılması
Determination of microbial content of commercial vermicomposts and investigation of their antagonistic effects on some fungal pathogens
  1. Tez No: 872180
  2. Yazar: SEVGİ DURSUN SARP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada vermikompost üretimi sırasında gelişen mikroorganizmaların bazı toprak patojenlerinin (Rhizoctonia solani, Macrophomina phaseolina, Fusarium oxysporum, Fusarium solani ve Sclerotinia minör) in vitro'da miseliyal gelişmelerine etkileri araştırılmıştır. Vermikompostun mikrobiyal içeriğinde bakteriyal populasyon ön plana çıkmıştır. Fermentasyon tamamlanırken 1 gr vermikompostta 100 milyon bakteriye ulaşılırken, fungal populasyon 67 bin propagüle kadar yükselmiştır. Kompost yapımı sırasında ilave edilen ticari biyolojik preparatlar içerisinde, Bacillus spp. içeriği yüksek olan biyolojik gübre, bakteriyal populasyonun gelişmesine pozitif katkı sağlamıştır. Vermikomposttan yapılan izolasyonlarda farklı morfoloji gösteren 110 Bakteri ve 19 fungus izolatı elde edilmiştir. Ön eleme sonrasında 15 bakteri ve 12 fungus patojenlere karşı biyolojik etkinlik denemesine alınmıştır. İkili kültür çalışmalarında bakteriyel izolatlardan 3 Bacillus türü (Bacillus subtilis, B. licheniformis ve B.amyloliquefaciens ssp. plantarum) hemen hemen bütün patojenlere yüksek etki göstermiştir. Fungal izolatlarda ise Aspergillus, Scapulariopsis ve Cladosporium cinslerine ait türlerin farklı patojenlere karşı etkinlikleri daha yüksek olmuştur. Vermikompost ekstraktının patojen fungusların miseliyal gelişmesi üzerine etkisi genellikle düşük olmuştur. Yine de kompost yapımı sırasında ortama ilave edilen 2 ticari Trichoderma harzianum preparatı daha ümitvar görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of microorganisms developing during vermicompost production on some soil pathogens (Rhizoctonia solani, Macrophomina phaseolina, Fusarium oxysporum, Fusarium solani ve Sclerotinia minör) were investigated in vitro. Bacterial population came to the fore in the microbial content of vermicompost. As fermentation was completed, 100 million bacteria were reached in 1 g of vermicompost, while the fungal population increased to 67 thousand propagules. Commercial biological fertilizer containing Bacillus spp. contributed positively to the development of the bacterial population in vermicompost. In the isolations made from vermicompost, 110 bacterial and 19 fungal isolates showing different morphologies were obtained. After the preliminary screening, 15 bacteria and 12 fungi were tested for biological activity against pathogens. In dual culture studies, 3 Bacillus species (Bacillus subtilis, B. licheniformis and B. amyloliquefaciens ssp. plantarum) showed high activity against almost all pathogens. In fungal isolates, species belonging to the Aspergillus, Scapulariopsis and Cladosporium genera had higher effectiveness against different pathogens. The effect of vermicompost extract on mycelial growth of pathogenic fungi was generally low. However, two commercial Trichoderma harzianum preparations added to the medium during composting were deemed more promising.