Evaluation of photostability, cellular uptake, photochemical mechanism and photodynamic efficacy of Rose bengal incorporated mesoporous silica nanoparticles
Rose bengal yüklü mezogözenekli silika nanopartiküllerinin fotostabilitesi, hücresel alımı, fotokimyasal mekanizması ve fotodinamik etkinliğinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 872181
  2. Yazar: TUĞÇE MUTLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KEMAL RUHİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Kanser, dünya çapında insan sağlığına yönelik önemli bir tehdit oluşturan karmaşık bir hastalıktır. Kemoterapi ve radyoterapi gibi geleneksel tedavi yöntemleri her durumda etkili olmayabilir ve çok sayıda yan etkiye neden olabilir. Fotodinamik terapi (FDT), çevredeki sağlıklı dokuya verilen zararı en aza indirirken malin hücreleri seçici olarak yok etmek için ışığa duyarlı ajanlar ve belirli dalga boylarında ışığı kullanır. Ancak, ışığa duyarlı ajanların kanda çözünmemesi veya düşük lipofiliklik gibi özellikleri nedeniyle agragasyon veya tümör dokusunda toplanamama gibi FDT etkinliğini düşüren sorunlara neden olabilir. Bu sorunları çözmek ve ışığa duyarlı ajanları tümör bölgesine verimli bir şekilde iletmek için mezogözenekli silika nanoparçacık (MSNs) gibi ilaç taşıyıcı sistemleri kullanılır. Bu çalışmada, ışığa duyarlı bir bileşik olan rose bengal, MSNs ile birleştirildi ve A-549 akciğer kanseri hücre hattı üzerinde fotostabilite, hücresel alım, fotokimyasal mekanizma ve fotodinamik etkinlik açısından test edildi. Sonuçlar, rose bengal yüklü MSNs'lerin, serbest rose bengal ile karşılaştırıldığında daha fazla tekil oksijen ürettiğini gösterdi. Ek olarak, mezogözenekli silika matrisine yüklendiğinde rose bengalin fotostabilitesinin arttığı görüldü. Hücre içine alım açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık gözlenmese de bu deneylerin in vitro model üzerinde yapıldığı ve bu stratejinin gerçek etkisinin dolaşımın ve ekstravazasyonun gerçekleştiği in vivo koşullarda ortaya çıkacağı unutulmamalıdır. Gelecekteki araştırmalar, bu yöntemin in vivo modeller üzerindeki etkinliğini araştırmaya ve alınacak sonuçlara göre önerilen tedavinin etkinliğini daha da artırmak için nanoparçacıkların yapısında değişiklik yapmaya odaklanacaktır.
Özet (Çeviri)
Cancer is a complex disease that poses a significant global threat to human health. Traditional treatment methods, may not be effective in all cases and often result in numerous side effects. Photodynamic therapy (PDT) utilizes photosensitizing agents and light of specific wavelengths to selectively kill malignant cells without harm other tissue. However, the photosensitizing agents used in PDT often face challenges such as poor solubility in blood or low lipophilicity, which causes aggregation or inefficient accumulation of these agents in tumor tissue. To address these issues, drug delivery systems like mesoporous silica nanoparticles (MSNs) are employed to deliver the photosensitizing agents to the tumor site efficiently. In this study, Rose Bengal, a photosensitive compound, was incorporated with MSNs and tested on the A-549 lung cancer cell line in terms of photostability, cellular uptake, photochemical mechanism, and photodynamic efficacy. The results showed that Rose Bengal-incorporated MSNs produced more singlet oxygen compared to free Rose Bengal. Additionally, the photostability of Rose Bengal was enhanced when incorporated into the mesoporous silica matrix. The cellular uptake did not show a significant change. However, it should be kept in mind that these experiments were conducted on an in vitro model and the real effect of this drug delivery strategy would be revealed in in vivo conditions, where circulation and extravasation take place. Future research will focus on investigating the efficacy of this method on in vivo models and modifying the nanoparticles to further enhance the efficacy of the proposed treatment accordingly.