Ayak bileği flossband uygulamasının denge, propriosepsiyon ve performansa etkisi
The effect of ankle flossband application on balance, proprioception and performance
- Tez No: 872183
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA ARACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı ayak bileğine flossband ile yapılan egzersizlerin denge propriosepsiyon ve fiziksel performansa etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 36 futbolcu dahil edildi (Yaş ort. 18,58 ± 0,81). Çalışmamız, sıralı grup desenli çalışma olduğu için aynı futbolcular çalışma ve kontrol grubunda yer aldı. Çalışma grubu ve kontrol grubu uygulamaları arasında 72 saatlik bir ara verildi. Çalışmaya önce çalışma grubuyla başlandı. Çalışma grubuna, Flossband uygulaması, kontrol grubuna köpük sünger bandaj uygulaması yapıldı. Her iki gruba uygulamalarla birlikte aynı egzersizler yaptırıldı. Ölçümler, uygulama ve egzersizden önce ve sonra alındı. Ağırlık aktarmalı hamle testi ile ayak bileği dorsi fleksiyon hareket açıklığı, akıllı telefon uygulaması ile statik denge, Y denge testi ile dinamik denge ve eklem pozisyon hissi testi ile propriosepsiyon değerlendirildi. Ayrıca sıçrama performansını değerlendirmek için sıçrama testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study is to investigate the effects of exercises with flossband on balance, proprioception, and physical performance in the ankle. Materials and Methods: Thirty-six football players were included in the study. As this was a serial group design the same football players were included in both the study group and the control group. There was a 72-hour break between the interventions for the study group and the control group. The study began with the study group. The study group received Flossband application while the control group received foam roller bandage application. The same exercises were conducted alongside both interventions. Measurements were taken before and after the interventions and exercises. Ankle dorsiflexion range of motion was evaluated using the weight-bearing lunge test, static balance using a smartphone application, dynamic balance using the Y-balance test, and proprioception using the joint position sense test. Additionally, the hop test was used to assess jumping performance.