Depremi birincil olarak yaşayan bireylerde travma sonrası büyüme ve psikolojik dayanıklılık düzeylerinin incelenmesi
Investigation of post-traumatic growth and psychological resilience levels in individuals who lived the earthquake primary
- Tez No: 872193
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDA AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Depremi Birincil Olarak Yaşayan Bireylerde Travma Sonrası Büyüme ve Psikolojik Dayanıklılık Düzeylerinin İncelenmesi Amaç: Bu çalışma depremi birincil olarak yaşayan bireylerde travma sonrası büyüme ve psikolojik dayanıklılık düzeylerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Bu çalışma tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türdedir. Araştırmanın evrenini Temmuz 2023 ve Mart 2024 tarihleri arasında Elazığ Baskil İlçe Devlet Hastanesi acil servise başvuru yapan, deprem bölgesinden göç ederek Baskil ilçesine yerleşen ve çalışmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden bireyler oluşturdu. Araştırmanın örneklemini ise dahil edilme kriterlerini karşılayan ve araştırmaya katılmaya yazılı ya da sözlü onam veren 288 kişi oluşturdu. Verilerinin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Travma Sonrası Büyüme Ölçeği (TSBÖ) ve Yetişkinler İçin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği (YİPDÖ) kullanıldı. Araştırmanın verileri SPSS 22.0 programı kullanılarak analiz edildi. Bulgular: Depremden etkilenen bireylere ait bazı sosyodemografik ve yaşadıkları depreme göre travma sonrası büyüme ve psikolojik dayanıklılık düzeylerinin anlamlı olarak farklılık gösterdiği belirlendi.
Özet (Çeviri)
Examination of Post-Traumatic Growth and Psychological Resilience Levels in Individuals Who First Experienced the Earthquake Aim: This study was conducted to examine the post-traumatic growth and psychological resilience levels of individuals who primarily experienced the earthquake. Materials and Methods: This study is descriptive and relationship-seeking. The population of the research consisted of individuals who applied to the emergency department of Elazığ Baskil District State Hospital between July 2023 and March 2024, migrated from the earthquake zone and settled in Baskil district, and voluntarily agreed to participate in the study. The sample of the study consisted of 288 people who met the inclusion criteria and gave written or verbal consent to participate in the research. Personal Information Form, Post-Traumatic Growth Scale (PTGS) and Psychological Resilience Scale for Adults (PRSFA) were used to collect data. The data of the study were analyzed using SPSS 22.0 program. Results: It was determined that the post-traumatic growth and psychological resilience levels of individuals affected by the earthquake differed significantly depending on some of their sociodemographic characteristics and the earthquake they experienced.