Obez kadınlarda genital benlik imajının cinsel yaşam kalitesi ile ilişkisi
The relationship of genital self-image with sexual quality of life in obese women
  1. Tez No: 872194
  2. Yazar: ÖZLEM SÜZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAMİDE AYGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Genital benlik imajı cinsel tatmin ve cinsel işlevsellikle alakalı olarak beden imajının bir yönüdür. Olumlu genital benlik imajına sahip kadınlar kendilerini daha çekici hisseder. Bu durum cinsel yaşama olumlu bir şekilde yansıyarak cinsel yaşam kalitesini yükseltir. Obezitenin kadınlarda fiziksel görünüm ve beden imajında değişikliğe neden olarak cinselliği etkilediği ifade edilmekle birlikte, kadınlarda bu durum henüz netlik kazanmamıştır. Bu çalışma obez kadınlarda genital benlik imajının cinsel yaşam kalitesi ile ilişkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tiptedir. Çalışma Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Diyet Polikliniği'ne başvuran ve dahil edilme kriterlerini karşılayan 222 obez kadın ile tamamlanmıştır. Verilerin toplanmasında anket formu, Kadın Genital Benlik İmajı Ölçeği ve Cinsel Yaşam Kalitesi Ölçeği-Kadın kullanılmıştır. Tanımlayıcı veriler yüzde, ortalama, standart sapma, medyan, minimum ve maksimum değerler olarak sunulmuştur. Verilerin analizinde bağımsız gruplar için t testi, Mann-Whitney U testi, tek yönlü ANOVA, Kruskal Wallis H testi, pearson korelasyon analizi ve çoklu linear regresyon analizi (backward yöntemi) kullanılmıştır. Çalışmada obez kadınlar ortalama 37,70±6,44 yaşında, 16,96±7,65 yıldır evli, %43,7'si ortaokul/lise mezunu ve %81,1'i çalışmamaktadır. Obez kadınların %89,2'si cinsel hayatlarından memnun olduğunu bildirmiştir. Araştırma sonucuna göre obez kadınların genital benlik imajı ölçeğinden aldıkları toplam puan ortalaması 20,73±4,53 ve cinsel yaşam kalitesi ölçeğinden aldıkları toplam puan ortalaması 87,22±16,75 bulunmuştur. Genital benlik imajı ile cinsel yaşam kalitesi arasında“yüksek”düzeyde pozitif yönde bir ilişki belirlenmiştir. Sonuç olarak; sağlık profesyonelleri obez kadınların cinsel yaşam kalitelerini genital benlik imajı ile birlikte değerlendirmelidir. Böylelikle obez kadınlara uygun cinsel danışmanlık hizmeti ve bütüncül bakım sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
Genital self-image is an aspect of body image and it is about sexual satisfaction and sexual functionality. Women with a positive genital self-image feel more attractive. This positively affects sexual life and improves sexual quality of life. Although it is stated that obesity affects sexuality in women by causing changes in physical appearance and body image, this situation has not yet become clear in women. This study was carried out to evaluate the relationship between genital self-image and sexual quality of life in obese women. This is a descriptive and relationship-seeking study. The study was completed with 222 obese women who applied to Necmettin Erbakan University Medical Faculty Hospital Diet Polyclinic and met the inclusion criteria. A questionnaire form, the Female Genital Self-Image Scale, and Sexual Quality of Life-Female Questionnaire were used to collect the data. The descriptive data were presented as percentage, mean, standard deviation, median, minimum and maximum values. In the analysis of the data, t test for independent groups, Mann-Whitney U test, one-way ANOVA, Kruskal Wallis H test, Pearson correlation analysis, and multiple linear regression analysis (backward method) were used. In the study, the obese women were on average 37,70±6,44 years old, had been married for 16,96±7,65 years. Of the participants, 43,7% were secondary school/high school graduates and 81,1% were not working. In the study, 89,2% of obese women reported that they were satisfied with their sexual lives. As a result of the study, the total mean score obese women received from the genital self-image scale was found 20,73±4,53 and the total mean score they received from the sexual quality of life questionnaire was determined 87,22±16,75. A“high”positive relationship was determined between genital self-image and sexual quality of life. In conclusion; health professionals should evaluate sexual quality of life of obese women together with their genital self-image so that appropriate sexual counseling and holistic care can be provided to obese women.