'Lung Information Needs Questionnaire- 2 (LINQ- 2)' ölçeğinin Türkçeye çevrilmesi ve Türkçe versiyonunun psikometrik özelliklerinin incelenmesi
Translation of the lung information needs questionnaire-2 (LINQ-2) and examination of its psychometric properties in Turkish
- Tez No: 872207
- Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ UMUT TUĞAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma,“Lung Information Needs Questionnaire- 2 (LINQ- 2)”ölçeğinin Türkçeye çevrilmesi ve KOAH hastalarında psikometrik özelliklerinin incelenmesi amacıyla yapıldı. Çalışmaya 100 KOAH hastası (18 kadın, 82 erkek) dahil edildi. Ölçek, çeviri prosedürlerine uygun olarak Türkçeye çevrildi. 10 KOAH hastası ve 10 sağlık personeli tarafından anlaşılırlığı pilot çalışma ile test edildi. Hastaların sosyodemografik ve klinik bilgileri değerlendirme formuna kaydedildi. Yapı geçerliği analizleri için Bristol KOAH Bilgi Ölçeği (BCKQ), St. George Solunum Anketi (SGRQ) ve KOAH Değerlendirme Testi (CAT) uygulandı. Ayrışım ve birleşim geçerliğini test etmek için Spearman Korelasyon Katsayısı kullanıldı. Güvenirlik analizi için iç tutarlılık Cronbach α katsayısı ve madde toplam korelasyonu ile hesaplandı. Tekrar-test güvenirliği için ölçek 1 hafta sonra tekrarlandı (n=40) ve sınıf içi korelasyon katsayısı (ICC) ile analiz edildi. LINQ 2'nin Cronbach α değeri =0.633 bulundu. Madde toplam korelasyonları r= 0.100-r=0.489 arasında bulundu. ICC değeri toplam puanda r= 0.923 bulundu.
Özet (Çeviri)
This study aimed to translate the“Lung Information Needs Questionnaire- 2 (LINQ- 2)”into Turkish and examine its psychometric properties in COPD patients. The study included 100 COPD patients (18 female, 82 male). The questionnaire was translated into Turkish in accordance with the translation procedures. Comprehensibility was tested by 10 COPD patients and 10 healthcare professionals in a pilot study. Sociodemographic and clinical information of the patients were recorded in the evaluation form. The Bristol COPD Knowledge Questionnaire (BCKQ), St. George Respiratory Questionnaire (SGRQ) and COPD Assessment Test (CAT) were applied for construct validity analyses. Spearman Correlation Coefficient was used to test discriminant and convergent validity. Internal consistency for reliability analysis was calculated with Cronbach's α coefficient and item-total correlation. For retest reliability, the questionnaire was repeated 1 week later (n=40) and analyzed with intraclass correlation coefficient (ICC). Cronbach's α value of LINQ-2 was found =0.633. Item-total correlations were found between r = 0.100 and r = 0.489. The ICC value in the total score was found r = 0.923.