Yoğun bakım ünitesine yatırılan hastaların rutin biyokimyasal parametreleri ile eser element(çinko, bakır, magnezyum)düzeyleri arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between routine biochemical parameters and trace element (zinc, copper, magnesium) levels of patients admitted to the intensive care unit
- Tez No: 872208
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
İmmun sistem, vücudumuzun savunma sistemi olarakta bildiğimiz önemli fonksiyonu olan bir sistemdir. İmmun sistemin modülasyonlarını, beslenme şekli, yaş, egzersiz, vitamin C, vitamin D, eser elementler gibi birçok faktör etkilediği gibi mikrobiyotanında önemi büyüktür. Mikrobiyota en yoğun olarak bağırsaklarda ve akciğerlerde bulunmakta ve vücudun savunmasında oldukça etkili olmaktadır. Eser elementler organizmada, hidrojen, oksijen, karbon ve azot dışında kalan biyoelementlerdir. Bulunma miktarlarına göre ′makroelementler′ ve ′eser elementler′ olarak gruplandırılırlar. Bu elementlerin miktarları az ama yaşamın devamı için büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmada yoğun bakımda üst ve alt solunum yolu sıkıntısı ile yatan hastalar ile yoğun bakımda yatmayan herhangi bir bilinen hastalığı olmayan, ilaç kullamayan ve sağlıklı olduklarını beyan eden bireylerin serum çinko, bakır ve magnezyum düzeylerinin farklılığı ile birlikte gruplar arasındaki biyokimyasal parametrelerin arasındaki ilişkinin araştırılmasının yanı sıra çıkan sonuçların hastalığın prognozuna etkisinin varlığının araştırılması hedeflenmiştir. Kontrollü tipte çalışmadır. Çalışmadaki olgular devlet hastanesi kaynaklı idi. Çalışmaya 38 hasta grubu ve 38 kontrol grubu olmak üzere toplamda 76 birey dahil edildi. Verilerin istatistiksel değerlendirmesinde değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu ve verilerin değerlendirmesinde IBM SPSS paket programı versiyon 22 kullanılmıştır. Çalışma için gerekli tüm izinler (Etik ve idari) alındı. Çalışmada yoğun bakımda alt ve üst solunum sistemi enfeksiyonu ve Covid 19 enfeksiyonu geçiren 38 hasta ile yoğun bakıma yatışı olmayan ayaktan tedavi için sağlık merkezlerine başvuran 38 kontrol grubu hastalardan kanlar alınarak bu kanların serumlarında rutin biyokimyasal analizlerle birlikte belirtilen elementler çalışılmıştır. Magnezyum biyokimya analizöründe, çinko ve bakır atomik absorbsiyon spektrofotometresinde (Perkin Elmer, AAS 800) çalışılmıştır. Hasta ve kontrol grubunda yaşa göre Cu, mg, ferritin, ALT, AST, troponin değerlerinde istatistiksel açıdan anlamlı fark saptandı.
Özet (Çeviri)
The immune system is very important for the function of our body, which we also call the defense system. Many factors such as nutrition, age, exercise, vitamin C, vitamin D and trace elements affect the modulations of the immune system, and the microbiota is also of great importance. Microbiota is most concentrated in the intestines and lungs and is very effective in the body's defense. Trace elements, bioelements other than hydrogen, oxygen, carbon and nitrogen in the organism, are grouped as“macroelements”and“trace elements”according to their presence. The amounts of these elements are small, but they are of great importance for the continuation of life. In this study, the relationship between the serum zinc, copper and magnesium levels of patients hospitalized in intensive care with upper and lower respiratory tract distress and individuals who are not hospitalized in intensive care, do not have any known disease, do not use medication and declare that they are healthy, and the relationship between biochemical parameters between the groups. In addition, it was aimed to investigate the effect of the results on the prognosis of the disease. The study was conducted in a public hospital. A total of 76 individuals were included, including 38 control groups and 38 patient groups. In the statistical evaluation of the data, the suitability of the variables to normal distribution was used and IBM SPSS package program version 22 was used in the evaluation of the data. All necessary permissions for the study were obtained. Blood tests from the patient and control groups were used in the study. In our study, blood serums of 38 patients who had lower and upper respiratory system infections and Covid 19 infections in intensive care and 38 control group patients who were admitted to health centers for outpatient treatment without being admitted to intensive care were collected. Zinc and copper measurements were analyzed by the AAS method. Biochemistry parameters and mg were taken from the hospital's information system. A statistically significant difference was detected in Cu, mg, ferritin, sub-astroponin values according to age in the patient and control groups.