Kanserli hastaların kanser gereksinimleri ve sosyal destek düzeylerinin belirlenmesi
Determination of cancer needs and social support levels of cancer patients
  1. Tez No: 892915
  2. Yazar: AYŞENUR ARCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
“Kanserli Hastaların Kanser Gereksinimleri ve Sosyal Destek Düzeylerinin Belirlenmesi”, Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Hemşirelik Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi, Edirne, 2024. Giriş ve Amaç: Tanımlayıcı ve kesitsel olarak planlanan bu çalışma kanser hastalarının kanser gereksinimleri ve sosyal destek düzeylerinin belirlenmesi amacıyla planlandı. Gereç ve Yöntemler: Araştırma Ekim 2022 - Nisan 2023 tarihleri arasında gönüllülük esasına dayalı olarak Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Medikal Onkoloji Kliniği'nde tedavi gören 407 hasta ile gerleştirildi. Araştırma verileri sosyodemografik bilgileri içeren anket formu, Kanser Gereksinimleri Ölçeği, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ile toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel metodlardan (sayı, yüzde, ortalama vb.) Bağımsız Örneklem t testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (One-way ANOVA), Pearson korelasyon testi ve çok değişkenli linear regresyon modellemesinden yararlanıldı. Bulgular: Hastaların yaş ortalamasının 54,42±10,67 yıl, %57,2' sinin kadın olduğu ve %33,2'sinin akciğer kanseri tanısına sahip olduğu saptandı. Kanserli hastaların kanser gereksinimleri ölçeği genel puan ortalamasının 72,46±24,10 olduğu, çok boyutlu algılanan sosyal destek ölçeği genel puan ortalamasının ise 45,34±11,74 olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
“Determination of Cancer Needs and Social Support Levels of Cancer Patients”, Trakya University, Institute of Health Science, Nursing Department, Master, Edirne, 2024. Background and Aim: This cross-sectional study was planned to determine the needs and social support levels of cancer patients. Material and Methods: The study was carried out with 407 patients receiving treatment at the Medical Oncology Clinic of Trakya University Medical Faculty Hospital between October 2022 and April 2023, based on voluntary participation. Data were collected using a questionnaire form containing sociodemographic information, the Cancer Needs Scale, and the Multidimensional Scale of Perceived Social Support. Descriptive statistical methods (number, percentage, mean, etc.), Independent Samples t-test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Pearson correlation test, and multivariate linear regression modeling were used it. Results: It was determined that the age of the patients was 54.42±10.67 years, 57.2% were women and 33.2% were diagnosed with lung cancer. It was found that the general mean score of the cancer requirements scale of cancer patients was 72.46±24.10, and the general mean score of the multidimensional perceived social support scale was 45.34±11.74.