Environmental concerns and policies in Türkiye: Combining micro and macro perspectives
Türkı̇ye'de çevresel endı̇şeler ve polı̇tı̇kalar: Mı̇kro ve makro perspektı̇flerı̇n bı̇rleştı̇rı̇lmesı̇
- Tez No: 872217
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ ERYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Demografi, Sosyoloji, Demography, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Nüfus Etütleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Demografi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Demografi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tez, çevresel kaygılar, nüfus dinamikleri ve ekonomik kalkınma arasındaki karmaşık ilişkiyi Türkiye bağlamında incelemektedir. Bu çalışma kamu tutumlarını, politika çerçevelerini ve uluslararası kıyaslamaları kapsamlı literatür taramaları ve ampirik analizler yoluyla, incelemektedir. Post-Materyalist Değer Açıklaması, Nesnel Sorunlar Açıklaması ve Bağımlılık Teorisi gibi teorileri kullanan araştırma, çevresel öncelikleri etkileyen demografik, sosyoekonomik ve ideolojik faktörleri araştırmaktadır. Çalışma, çok yönlü bir analiz sağlamak için 2018 Dünya Değerler Araştırması (DDA) ve İklim Değişikliği Performans Endeksi (İDPE) verilerini kullanmaktadır. DDA verileri, Türkiye yaşayan bireyler arasında çevresel kaygıların temel demografik ve sosyo-ekonomik belirleyicilerinin tespit edilmesine yardımcı olmaktadır. İDPE ise Türkiye'nin iklim değişikliği politikalarının uluslararası standartlara kıyasla makro düzeyde bir değerlendirmesini sunmaktadır. İklim değişikliği ulus-üstü politika alanı, bu çalışmadaki üç politika alanının dengeli yönetimine kapsayıcı bir yaklaşım sağladığı için bir değerlendirme kriteri olarak seçilmiştir. Bu bağlamda, tezde İDPE dünya, ülkeler ve Türkiye'yi değerlendirmek için değerli bir parametre olarak kullanılmıştır. Hem tek değişkenli hem de çok değişkenli lojistik regresyon analizleri, yerleşim yeri büyüklüğü, çocuk sayısı, mesleki durum, gelir düzeyi ve siyasi yönelim gibi çevresel tutumların önemli belirleyicilerini ortaya koymaktadır. Bu tezin çok değişkenli analizleri, çevre korumacı olmanın siyasi yelpazenin solunda veya merkezinde yer alan siyasi görüşlere sahip olmakla, daha yüksek gelir grubuna mensup olmakla, profesyonel veya teknik bir işte çalışmakla, iki çocuk sahibi olmakla ve nüfusu 5.000'in üzerinde olan bir yerleşim yerinde ikamet etmekle önemli ölçüde ilişkili olduğunu ortaya koymaktadır. Yaş, eğitim durumu, cinsiyet ve hane halkı büyüklüğü aynı analizde diğer değişkenlerin kontrolü altında önemli faktörler olarak bulunmamıştı. Bu değişkenler arasında bireyin çevresel duyarlılık düzeyinde çok az değişiklik olduğunu göstermektedir. Bu sonuçlar, küresel çevre sorunlarının ele alınmasında demografi biliminin kritik rolünün altını çizmekte ve politika yapıcılar için pratik çıkarımlar sunmaktadır. Çalışma, çevre koruma, ekonomik kalkınma ve nüfus dinamiklerini dengelemek ve nihayetinde sürdürülebilir kalkınma hedeflerine katkıda bulunmak için demografik özellikleri dikkate alan hedefli stratejilerin gerekliliğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the intricate relationship between environmental concerns, population dynamics, and economic development within the context of Türkiye. Through comprehensive literature reviews and empirical analyses, this study examines public attitudes, policy frameworks, and international benchmarks. Utilizing theories such as Post-Materialist Value Explanation (PMVE), Objective Problems Explanation (OPE), and Dependency Theory, the research explores demographic, socioeconomic, and ideological factors influencing environmental priorities. The study employs data from the 2018 World Values Survey (WVS) and the Climate Change Performance Index (CCPI) to provide a multifaceted analysis. The WVS data helps identify key demographic and socio-economic determinants of environmental concern among the Turkish population. The CCPI, on the other hand, offers a macro-level assessment of Türkiye's climate change policies in comparison to international standards climate change policy space, the climate habitus, was chosen as an assessment criterion because it provides an inclusive approach to the balanced management of the three policy areas in the thesis. In this regard, the thesis employed the CCPI as a valuable parameter for evaluating the globe, countries, and Türkiye. Logistic regression analyses, both univariate and multivariate, reveal significant determinants of environmental attitudes, including settlement size, number of children, occupational status, income level, and political orientation. The multivariate analyses of this thesis reveal that being an environmental protector (EP) is significantly associated with holding political views aligned with the left or center of the political spectrum, belonging to a higher income group, working in a professional or technical capacity, having two children, and residing in a settlement with a population above 5,000. Age, educational attainment, gender, and household size were not significant factors in the same analysis, indicating little change in an individual's level of environmental sensitivity across these variables. These results underscore the critical role of demographic science in addressing global environmental challenges and offer practical implications for policymakers. The study emphasizes the necessity for targeted strategies that consider demographic characteristics to balance environmental protection, economic development, and population dynamics, ultimately contributing to sustainable development goals.