Analysis of the effect of financial risk indicators (CDS, REKS, VIX) on stock exchange volatility
Finansal risk göstergelerinin (CDS, REKS, VIX) borsa volatilitesine etkisinin analizi
- Tez No: 872218
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGE SEZGİN ALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Maliye, İşletme, Econometrics, Finance, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Finansal risk kavramı finansallaşmanın tüm dünyada yayılmasından sonra ülkeler için çok daha önemli hale gelmiştir. Bu dönemde birçok finansal kriz görülmüş ve bu krizler hem finansal piyasalar arasında hem de ülkeler arasında yayılma hareketi göstermişlerdir. Özellikle gelişmekte olan ülke ekonomilerinin kırılgan yapısı bu ülkelere krizler konusunda çok daha temkinli olmalarının gerekliliğini göstermektedir. Bu nedenle politika yapıcılar finansal stabilizasyonu gözeterek hareket etmelilerdir. Bu çalışma Türkiye'de etkili olabilecek bazı finansal risk göstergelerini ele almış ve Türkiye borsasının oynaklığı ile ilişkilerini inceleyerek sonuçları ortaya koymuştur. Bu çalışmada finansal risk göstergelerinden 5 yıllık CDS, REKS, ve VIX değişkenlerinin BIST 100 endeksinin volatilitesine etkileri incelenmiştir. Çalışmada Nisan 2010-Nisan 2024 arasındaki haftalık veriler kullanılmıştır. Volatiliteyi modellemek için GARCH(1,1)-X modeli kullanılmıştır. Bu model volatiliteyi tahmin ederken bağımsız değişkenlerin de volatiliteye etkilerinin incelenmesine olanak sağlamaktadır. Bulgular bağımsız değişkenler olan CDS, REKS, ve VIX'in BIST 100 volatilitesi üzerinde anlamlı ve pozitif bir ilişkiye sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The concept of financial risk has become much more important for countries after financialization spread all over the world. Many financial crises were seen during this period, and these crises spread both among financial markets and between countries. Especially the fragile structure of developing country economies shows that these countries need to be much more cautious about crises. Therefore, policymakers should act by considering financial stabilization. This study discussed some financial risk indicators that may be effective in Türkiye and presented the results by examining their relationship with the volatility of the Turkish stock market. In this study, the effects of 5-year CDS, REKS, and VIX variables, which are financial risk indicators, on the volatility of the BIST 100 index were examined. Weekly data between April 2010 and April 2024 was used in the study. GARCH(1,1)-X model was used to model volatility. While this model estimates volatility, it also allows for the examination of the effects of independent variables on volatility. The findings show that the independent variables CDS, REKS, and VIX have a significant and positive relationship on BIST 100 volatility.