The role of environmental sustainability in the success of initial coin offerings
Kripto para arzlarının başarısında çevresel sürdürülebilirliğin rolü
  1. Tez No: 872219
  2. Yazar: PARIVASH DABBAGHI DEHKHARGHANI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEHMİ TANRISEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Kripto varlık arzları (ICO'lar), kripto para sektöründe popüler bir fon toplama yöntemi olarak ortaya çıkmıştır. Önceki çalışmalar, fon toplama başarısını etkileyen çeşitli faktörleri belirlemiştir. Bu çalışma, ICO'lardaki başarı faktörlerini daha geniş bir şekilde inceleyerek, özellikle çevresel sürdürülebilirliğe odaklanmaktadır. ICO'ların çevresel sürdürülebilirlik etkisi, doğrudan ve dolaylı olmak üzere iki kategoride incelenmiştir. Doğrudan çevresel sürdürülebilirlikle ilişkili ICO'lar, çevresel sürdürülebilirlik girişimleriyle doğrudan bağlantılı ürün veya hizmetler sunan ICO'ları ifade ederken, dolaylı sürdürülebilirlik, sürdürülebilirliği ana odak noktası olarak almayan ancak başka yollarla sürdürülebilirlik hedeflerine katkıda bulunan ICO'ları içerir. Bu araştırma, ICO ile ilgili web sitelerinden alınan 1212 ICO'nun verilerini kullanmaktadır. Bulgularımız, çevresel sürdürülebilirlikle doğrudan bağlantılı olan ICO'ların fon toplama başarısında zorluklarla karşılaşabileceğini ortaya koymaktadır. Dolaylı sürdürülebilirlik ile ICO başarısı arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Initial Coin Offerings (ICOs) have emerged as a popular fundraising method in the cryptocurrency sector. Previous studies have identified various factors affecting fundraising success. This study goes further, exploring the broader range of success factors in ICOs, with a particular focus on environmental sustainability, which is divided into direct and indirect categories. Direct sustainability refers to ICOs that offer products or services directly related to environmental sustainability initiatives and Indirect sustainability includes ICOs that may not have sustainability as their primary focus but contribute to sustainability goals in other ways. The research uses data from 1212 ICOs from ICO-related websites. Our findings reveal that ICOs directly linked to environmental sustainability may face challenges in fundraising success. We couldn't find any significant relationship between indirect sustainability and ICO success.