Turkish EFL teachers' cognition about grammar teaching and their grammar teaching practices
İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten Türk İngilizce öğretmenlerinin gramer öğretimi ile ilgili bilişleri ve uygulamaları
  1. Tez No: 872234
  2. Yazar: MELEK UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BANU İNAN KARAGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Dil öğretiminin“gözlemlenmeyen ve gizli tarafı”(Johnson, 2018; s.259) olarak da kabul edilen öğretmenlerin bilişlerini anlamak, dil eğitimi hakkında fikir edinmek için önemli bir ilk adımdır. Bu nedenle dilbilgisinin aslan payına sahip olduğu dil eğitim sisteminin geliştirilmesi için öğretmenlerin düşüncelerine odaklanmak yerinde olacaktır. Öğretmenlerin çeşitli bağlamlarda dilbilgisi öğretimine ilişkin çok sayıda araştırma bulunmasına rağmen yabancı dil olarak İngilizce öğreten Türk öğretmenler hakkında çok fazla araştırma yapılmamıştır. Bu ihtiyacı dikkate alan mevcut çalışma, Türk lise öğretmenlerinin dilbilgisi öğretimine ilişkin bilişlerini ve bu bilişlerinin gerçek uygulamaları ile uyumlu olup olmadığını araştırmayı amaçlamıştır. 2022-2023 eğitim-öğretim yılında gerçekleştirilen bu çalışmada hem nicel hem de nitel veri toplama yöntemlerinden yararlanılmıştır. Nicel veriler, farklı liselerde görev yapan 106 yabancı dil öğretmeninin“Öğretmenlerin Yabancı Dil Öğretimi Hakkında Bilişleri”anketine verdiği yanıtlardan elde edilmiştir (Zhang vd., 2022). Nitel bölümde ise 10 öğretmen dersleri sırasında gözlemlenmiş yine aynı öğretmenler ile röportaj yapılmış ve onlardan dilbilgisi öğretiminde kullandıkları materyallerini paylaşmaları istenmiştir. Verilerin analizi katılımcı öğretmenlerin ifade ettikleri düşünceleri ile sınıf içi uygulamaları arasında bazı karışık sonuçlar olduğunu ortaya çıkarmıştır. Öğretmenlerin çoğunluğu, anlamı önceliklendirerek iletişimsel etkinliklerin kullanılması yoluyla anlamlı bir bağlam içinde tümevarımsal olarak dilbilgisinin öğretilmesine değer vermiştir. Ayrıca dilbilgisi derslerinde terminolojinin kullanımından yana olduklarını da belirttiler. Ancak öğretmenlerin sınıf içi uygulamalarının birçok açıdan bilişleriyle örtüşmediği görülmüştür. Konuyla ilgili önemli sonuçları ortaya çıkaran ve İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten öğretmenlerin Türkiye bağlamındaki mevcut biliş ve uygulamalarını kısmen ortaya koyan bu çalışma, daha geniş katılımcı kitlesi ve kapsam ile yapılacak çalışmalara da ilham kaynağı olabilir.
Özet (Çeviri)
Understanding teachers' cognitions which has been accepted as“the unobservable and hidden side of language teaching”(Johnson, 2018, p.259) is a crucial first step to get insights about language education. Therefore, it would be wise to focus on teachers' thoughts to enhance language education system in which grammar has the lion's share. Although a great deal of research regarding teachers' cognitions about grammar instruction in a variety of contexts exist, not much has been carried out regarding Turkish teachers of English as a foreign language (EFL). Considering the need, this study aimed to investigate the cognitions of Turkish high school EFL teachers with respect to grammar teaching and whether teachers' cognitions and actual practices related to grammar teaching are congruent. Conducted in 2022-2023 academic year, both quantitative and qualitative data collection methods were utilized in this study. Quantitative data was obtained from the replies of 106 EFL teachers working at different high schools to Teachers' Cognitions about Grammar Teaching Questionnaire (Zhang et al., 2022). As for the qualitative part, 10 teachers were observed during their classes, interviewed, and asked to share their grammar teaching materials. Analysis of the data revealed some mixed results between the stated thoughts of participant teachers and the way they practiced in the classrooms. The majority of teachers valued teaching grammar inductively within a meaningful context through the use of communicative activities by prioritizing the meaning. They also favoured the use of terminology in grammar classes. However, it was seen that teachers' actual practices in classrooms did not correspond with their cognitions in many aspects. Leading to important results related to the subject matter, and partially presenting the portray of current cognitions and practices of EFL teachers regarding grammar instruction in Turkish context, this study also might be an inspiration for future studies with a wider range of participants and scope.