Understanding guests' intentions to use hotel chatbots
Misafirlerin otel sohbet botlarını kullanma niyetlerini anlamak
  1. Tez No: 872233
  2. Yazar: BUKET YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRAH ÖZKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Otel endüstrisinde teknolojinin benimsenmesi, karlılığı artırmak ve belirgin bir rekabet avantajı sağlamak için muazzam bir potansiyele sahiptir. Oteller, en son gelişmelerden haberdar olmak için gelişen teknolojilere ayak uydurmaya öncelik vermelidir. Otel endüstrisinin ayrılmaz bir yönü, müşteri taleplerine ve sorularına yanıt verme süresi konusunda zorluklarla karşı karşıya olan müşteri hizmetleridir. Modern müşteriler, tüketici sorularını ve isteklerini otomatik olarak yanıtlamak için chatbot teknolojisinin uygulanmasını gerektiren verimli ve hızlı hizmetler bekliyor. Bunu yaparak, daha yüksek düzeyde müşteri memnuniyeti elde edilebilir ve bu da kârın artmasına yol açabilir. Başarılı bir chatbot sistemi, kullanıcı tercihlerini analiz edebilir, toplu bilgileri tahmin edebilir ve bireysel ihtiyaçları karşılayan kişiselleştirilmiş öneriler sunarak müşteri memnuniyetini artırabilir. Bu araştırma, misafirlerin otel chatbotlarını kullanma niyetlerini analiz etmeyi ve anlamayı amaçlamaktadır. Özellikle, otel chatbotlarının farklı özelliklerinin, konukların bu sistemlere yönelik tutumları ve daha sonra bunları kullanma niyetleri üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Bu çalışma, bu faktörleri inceleyerek, konukların heyecan verici ve yeni ortaya çıkan bir müşteri hizmetleri teknolojisi olan chatbot'lara yönelik tutumları ve kullanım niyetleri hakkında fikir vererek otel endüstrisine katkıda bulunmaktadır. Bu nicel çalışma, konukların otel chatbotlarını kullanma konusundaki tutumlarını ve niyetlerini araştırmaktadır. Bu çalışma, son üç ay içinde bir otel chatbot'u ile etkileşimde bulunan 266 otel misafirini içeren kendi seçim örneklemini kullanmaktadır. Bulgular, chatbotlara yönelik olumlu tutumlar ile artan kullanım niyetleri arasında anlamlı bir ilişki olduğunu ortaya koymaktadır. Bu araştırma, konuk algılarına ilişkin iç görülere katkıda bulunarak, müşteri hizmetleri teknolojisinin gelişen ortamında yol alan otelciler için değerli çıkarımlar sunuyor.
Özet (Çeviri)
Embracing technology within the hotel industry holds immense potential to enhance profitability and confer a distinct competitive advantage. To stay competitive, hotels must prioritize adopting emerging technologies, especially in the realm of customer service, which often faces challenges related to response times for customer requests and inquiries. Modern customers expect efficient and prompt services, making the implementation of chatbot technology essential for automatically addressing consumer questions and requests. This can lead to higher levels of customer satisfaction and increased profits. A successful chatbot system can analyze user preferences, anticipate needs through aggregated intelligence, and provide personalized recommendations, thereby enhancing customer satisfaction. This research aims to analyze and understand guests' intentions to use hotel chatbots, investigating how different characteristics of chatbots influence hotel guests' attitudes toward these systems and their subsequent intentions for utilization. By examining these factors, the study provides valuable insights into guests' attitudes and usage intentions toward chatbots, a novel and emerging customer service technology. Using a quantitative approach, the study involves a self-selected sample of 266 hotel guests who engaged with a chatbot in the past three months. Findings reveal a significant correlation between positive attitudes toward chatbots and increased usage intentions. This research contributes important insights into guest perceptions, offering valuable implications for hoteliers navigating the evolving landscape of customer service technology. KEYWORDS: Hotel Technology, Chatbot, Guest Attitudes, Customer Service Innovation, Guest Intentions.